Salı, 06 Kasım 2018 00:00

Tarımsal Yayım Projesi Şanlıurfa’da Başladı

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi pilot il olarak seçilen Şanlıurfa'da başladı.

31 Ekim ve 1 Kasım’da gerçekleştirilen proje açılış çalıştayına; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Selami Işık, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Çakmaklı, Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Raif Atayık ve FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

Açılış çalıştayında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanları ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarımsal yayım ağlarının geliştirilmesine yönelik açıklamalarda bulundular. Şanlıurfa, FAO ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında geliştirilen "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Teknik İşbirliği Projesi'nin pilot illerinden biri olarak seçildi. Projenin; tarımsal yayım hizmetlerini desteklemek ve kadın merkezli yayım faaliyetlerini de içeren yeni tarımsal danışmanlık hizmetlerini geliştirmek amacıyla başladığı belirtildi. Ayrıca projeyle, tarımsal yayımın güçlendirilmesine yönelik ulusal bir strateji oluşturulması da hedefleniyor.

Çalıştayın açılışında konuşan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı İsa Sertkaya, “Proje kapsamında Bakanlığımız ve FAO tarafından Şanlıurfa ve Eskişehir illeri, pilot proje illeri olarak tespit edildi. Biz de Şanlıurfa'da daha önce bununla ilgili paydaşlarla toplantılar yaptık. İl Müdürlüğü olarak Ankara'da yapılan çalıştaya katılım sağladık. Şanlıurfa'da gerçekleştirdiğimiz bu çalışma kapsamında da Şanlıurfa'da yer alacak diğer paydaşlarımızla üç grup halinde çalıştaylar gerçekleştirilecek. Çalıştay sonucunda oluşacak gruplardan çıkan raporlar doğrultusunda, 2019 yılında bu projenin uygulanması safhasına geçeceğiz. İnşallah bu proje Şanlıurfa'mız için hayırlı olur. Bu sayede bölgede verimin ve kalitenin artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Birliği adına kapasite geliştirme grubuna Soner Doğanay, kadın odaklı yayım çalışma grubuna ise Dilek Akgül katıldı. Görüş, öneri ve temennilerin sonucunda harmanlanan raporda Tarım Kredi Kooperatifleri adına yapılması öngörülen tarımsal danışmanlık yöntemleri, yayım taktikleri ve olması gereken yöntemler dile getirildi.

Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarımsal Eğitim Merkezinde düzenlenen çalıştayda, çalışma gruplarından çıkan raporlar tekrar tartışılarak son halini aldı. Çalıştay, kapanış konuşmaları ile son buldu.

Read 1496 times Last modified on Salı, 06 Kasım 2018 12:36

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…