Pazartesi, 04 Şubat 2019 00:00

Aracılar Kendilerine Başka İş Bulsun

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) ile Meyve Suyu Endüstri Derneği (MEYED) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokolle, MEYED üyesi meyve suyu üreticilerinin hammadde ihtiyacı olan vişne, kayısı, şeftali ve kiraz Tarım Kredi Kooperatifi ortağı çiftçilerin üretiminden karşılanacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım Kredi Kooperatifleri, bugün 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 206 hizmet bürosu, 13 şirketi, 8 bin 597 çalışanı, 25 milyar TL aktif büyüklüğü ile yalnız 850 bin ortağının değil, aynı zamanda da gıda arzı noktasında 80 milyon insana ulaşma kapasitesine sahip büyük bir aile. Bir tarafta çiftçilerimize hizmet etmeyi hedeflerken, bir taraftan da 82 milyon nüfusumuza ulaşan bir kuruluşuz. Faaliyet alanlarımızda çiftçilerimizin ihtiyacı olan tarımsal girdilerinin temini noktasında çalışma yaparken aynı zamanda da çiftçilerimizin ürettiği ürünleri değerinde alınması ve pazara ulaştırılması noktasında sorumluluk üstleniyoruz. 40'ın üzerinde ürünü çiftçilerden alıp tüketicilerle buluşturduk. 2018 yılında çiftçilerimizden 772 milyon TL bedel ile 620 bin ton tarımsal ürün alarak, şirketlerimiz ve özel sektör firmalarına satışını yaptık. Öncelikli hedefimiz kısa vadede bu rakamı 1,5 milyar TL’ye çıkarmak. Daha sonra da 5 milyar TL’ye ulaşmak. Burada özellikle sanayicilerimizle yapacağımız işbirliğini önemsiyoruz. Ürün ve üretim planlaması noktasında ne yazık ki kopukluk var. Bir taraftan vatandaş üretici olarak 'ürün para etmiyor' diye şikayetçi diğer taraftan da tüketici de 'niye ürünü bu fiyattan alıyoruz' diye şikayetçi. Aynı zamanda sanayicimiz de bu konudan şikayetçi. Çünkü bugünkü sistemimizde bir aracı problemimiz var. Bunun konuşulması ve yerine sağlıklı bir sistemin konulması gerekiyor. Ürünün pazarın ihtiyaçları doğrultusunda üretilmesi, süreçlerin planlanması ve piyasa fiyatlarında herkesin kazanç sağlayacağı şekilde fiyatlandırılması son derece önemli. Tarım Kredi olarak bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için sorumluluklarımızı artıracağız. Temel prensibimiz talebe bağlı üretim modeli oluşturmak istiyoruz” dedi.

Bu alanda gerek kurumlar arası işbirlikleri gerek toplu satış çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Poyraz, “Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük tedarikçilerinden biri biziz. Yine Kredi Yurtlar Kurumu ile başlattığımız çalışma ile Türkiye genelinde yurtta kalan öğrencilerimizin temel gıda maddelerinin tedariki doğrudan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılmakta. Çeşitli üniversite ve kamu kurumlarıyla da benzer çalışmalarımız devam etmekte. Ortaklarımızın pazar kaygısı duymadan, güvenle ekim yapabilmeleri ve piyasa dengesinin de korunması amacıyla sözleşmeli üretim modeli çalışmaları yapıyoruz. Bu sistemle çiftçilerimiz de sanayicilerimiz de memnun. Bu sistemde memnun olmayan bir kaç aracı kendilerine başka iş bulsunlar ve makul fiyatlarla bu işi yapmanın yollarına baksınlar. Bundan sonra MEYED'le sadece vişnede değil, kayısı şeftali ve kiraz üzerine de önümüzdeki dönemde 200 bin ton civarında bir alım hedefliyoruz. Hem sanayi hem perakende sektöründe yer alan aktörlerle kooperatiflerle daha fazla iş birliği yapar, tarafların mağduriyetlerinin azaldığı ortak paydanın çoğaldığı yeni projelere imza atarız."  ifadelerini kullandı.

MEYED Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney de, sektörde hammadde tedariği güvenliğinin önemine dikkati çekerek, “Her yıl yaklaşık 1 milyon ton meyve sanayiciler tarafından işlenmek üzere alınmakta. Dünyada Türk meyvesine büyük bir talep var. Biz de bunu değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 'Meyve Suluk Meyve Satış Sözleşmesi Protokolü' imzalanarak, hatıra fotoğrafı çektirildi.

Read 2050 times Last modified on Pazartesi, 04 Şubat 2019 10:54

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…