Perşembe, 04 Nisan 2019 00:00

Tareks Tohumculuk Ve TAGEM’den İşbirliği Protokolü

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri şirketlerinden Tareks Tohumculuk arasında Ar-Ge projeleri ve tohumculuk faaliyetleri alanında işbirliği protokolü imzalandı.

TAGEM ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı Tareks Tohumculuk arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle Ar-Ge projeleri ve tohumculuk faaliyetleri alanında işbirliği yapılması hedefleniyor. Düzenlenen imza törenine TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ile Tareks Tohumculuk Genel Müdürü Burhanettin Topsakal katıldı.

İmza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, protokol ile uzun soluklu bir süreç başlatıldığını söyledi. Tohumculuğun yılları aşan bir süreç olduğunu belirten Poyraz, "Tohumculuk dediğiniz zaman bugünden yarına sonuç alınan bir süreçten bahsetmiyoruz. Tarım Bakanlığımızın, TAGEM olarak bu konuda ciddi bir tecrübesi, alt yapısı var ve tohum ıslahı konusunu önemsediklerini biliyoruz. Biz bu anlamda üretilen tohumların ülke çiftçisiyle buluşturulması noktasında elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu işbirliğinin ülkemize, tarım sektörüne hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ayrıca emeği geçen ve geçecek olan tüm arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum" dedi.

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan ise, "Islah zor bir süreç, bazı bitkilerde 10 yıla yakın ıslah süreci var. Bunun sonrasında ticarileştirmede çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz, ticarileştirme noktasında Tarım Kredi’ye güveniyoruz. Bu çalışmaların çok daha seri olması adına, ticarileşmesi adına 5-6 aydır görüşmelerimiz devam etmekteydi. Bugün nihai noktayı koyuyoruz. Islah zor bir süreç, bazı bitkilerde 10 yıla yakın ıslah süreci var. Bunun sonrasında ticarileştirmede çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz, ticarileştirme noktasında Tarım Kredi’ye güveniyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı.

Read 824 times Last modified on Perşembe, 04 Nisan 2019 11:49

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…