Çarşamba, 08 Mayıs 2019 00:00

Endüstriyel Meyve Alım Toplantısı Düzenlendi

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) ve kurumumuz arasında imzalanan endüstriyel meyve alım protokolü kapsamında Bölge Birlikleri yöneticileri, ilgili personel ve sektör paydaşlarına yönelik “Endüstriyel Meyve Alım Toplantısı” düzenlendi.

Toplantıda konuşan Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, “Çalışmalarımızın merkezine talebe bağlı üretim planlamasını koyduk ve başarılı olabilmek için özellikle talep kısmında yer almamız lazım dedik. Ürünlerimizi hangi pazarlara hangi miktarda taşıyabiliriz diye yola çıktık. Kendi pazarımızı oluşturalım, pazarda tutunalım, ondan sonra ortaklarımıza bu pazarlara yönelik üretim yaptıralım ve onlardan bu ürünleri alalım dedik. Meyve suyu üreticileriyle geçtiğimiz yaz, Kütahya’da vişne alımı yaptık. Meyve suyu üreticileri projeyi başarılı buldu ve 4 ürün için daha 2019 yılında birlikte çalışalım dediler. Vişne, kayısı, şeftali ve kirazda da aynı şeyi yapacağız. MEYED’e bağlı şirketlerle yıllık 200 bin ton meyve suluk meyve tedarik edeceğiz” dedi.

Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, şeftali ve kayısı alımı konusunda hazırladıkları çalışma takvimi konusunda katılımcılara bilgi verdi. Kılıç “Geçen yıl Kütahya Bölgesinde çok başarılı bir çalışma gerçekleştirdik. Sektör paydaşları da bu çalışmayı faydalı olarak değerlendirdi. Kapsamını genişletmek suretiyle 4 üründe benzer bir çalışma yapacağız. Gerekli ön hazırlıkları tamamladık. Sahada bu işin ağır yükünü çekecek olan arkadaşlarımıza gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz” diye konuştu.

MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren ise Tarım Kredi Kooperatifleri ile yıllardır çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek “Neden bu çalışmaları daha geniş çapta ele almıyoruz dedik. Vişne, kayısı, şeftali ve kiraz ürünlerini şirketlerin kendi iradeleriyle ihtiyaçlarına yönelik olarak alım yapmak üzere bir protokol imzaladık. Meyve suyu sektörü yaklaşık 300 milyon dolarlık yıllık ihracatı olan, yüzde 95 dış ticaret fazlası veren bir endüstri. Bu rakamı Tarım Kredinin destekleriyle daha da ileriye taşımak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Bölge Birliklerinden Bölge Müdürleri, Bölge Müdür Yardımcıları ve yönetmenleri, Merkez Birliğinden ilgili birimlerin çalışanları ve Meyve Suyu Sektörü paydaşlarından temsilciler katıldı.

Read 1626 times Last modified on Çarşamba, 08 Mayıs 2019 14:12

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…