Çarşamba, 23 Ekim 2019 00:00

Tarım Krediden çiftçilere 3 milyon TL’lik tohum

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çiftçilere yüzde 50 hibeli tohumlar dağıtıldı. Proje kapsamında 2019 sonbahar üretim sezonu için 3 milyon lira değerinde 900 ton yem bitkisi tohumu çiftçilere ulaştırıldı.

İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen dağıtım törenine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, Bölge Müdür Yardımcısı Osman Nuri Gülmez, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Nuri Al, Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, İzmit Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Celal Çobanoğlu ile birlik başkanları ve ilçelerden gelen çiftçiler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, “Bizim sadık yârimiz topraktır. Toprağa sahip çıkmalıyız” dedi. Ata tohumuna dikkat çeken Başkan Tahir Büyükakın, “Ata tohumu, geleceğimizin de teminatı. Özel laboratuvarlarda yetişen tohumlara benzemiyor. Son derece hayati ve suya daha az ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde tarımın ana sorunu toprakların bölünmesidir. Daha mantıklı ölçeklerde üretim yapmalı, toprağımıza sahip çıkmalıyız. Burada eko turizm ve perma kültür imkânını geliştirmek zorundayız. Eko turizmde başarılı olursak ona paralel olarak tarımda da başarılı oluruz. Bu konuda yapılacakları destekleyeceğiz” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın’a verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, Tarım Kredi Kooperatifleri ürünlerinden oluşan hediyeleri takdim etti.

Bölge Müdürü Sungur, tohum dağıtım töreninin ardından bir dizi temaslarda bulundu. Önce Bölge Birliği Tedarik ve Pazarlama Servisi personeli ile Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı makamında ziyaret eden Sungur,  desteklerinden dolayı Başkan Büyükakın’a teşekkür etti. Ziyarette Bölge Müdürü Sungur’a Bölge Müdür Yardımcısı Osman Gülmez ve Yönetmen Atakan Gökçe eşlik etti. 

Daha sonra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’u ziyaret eden Sungur, Bölge Birliğinin yeni çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi verdi. Vali Aksoy ise Türk çiftçisinin her türlü ihtiyacını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı, Türk tarımını çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir en üretken sektör yapmayı amaçlayan Tarım Kredi Kooperatiflerine başarılar dileyerek, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.  

Vali Aksoy’un ardından Kocaeli Defterdarı Dursun Ali Özel ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik makamında ziyaret edilerek kendilerine, Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kocaeli çiftçisine destek amaçlı projenin mimarı Eski Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu da ziyaret eden Sungur, Tarım Kredi Kooperatifleri ve bölge çiftçisine katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Esat Erdem Yüksel / Sakarya

Read 1356 times Last modified on Çarşamba, 23 Ekim 2019 09:05

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…