Salı, 17 Aralık 2019 00:00

GÜBRETAŞ bilinçli tarım için üreticinin yanında

Written by 
Rate this item
(0 votes)

GÜBRETAŞ’ın, bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında Türkiye genelinde birçok farklı noktada düzenlediği tarımsal danışmanlık, arazi reçetelendirme ve çiftçi eğitim toplantıları devam ediyor.

GÜBRETAŞ, doğru bitki beslemenin faydalarını anlatarak üreticilerde bilinçli tarım farkındalığı oluşturmak amacıyla Kahramanmaraş, Muş ve Şanlıurfa’da eğitim toplantıları düzenledi. Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan ve 160 üreticinin katıldığı eğitime ziraat mühendisleri de yoğun ilgi gösterdi. Proje kapsamında bölgedeki mısır, şekerpancarı, buğday, ayçiçeği, pamuk ve antepfıstığı gibi ürünlerin yetiştiriciliğiyle ilgili bilgilerin yanı sıra etkin gübrelemeyle maksimum verime ulaşmanın yolları da paylaşıldı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Tarım Kredi Kooperatifi işbirliğiyle düzenlenen eğitime katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Ersoy da GÜBRETAŞ tarafından düzenlenen eğitim seminerleri ile tarımın gelişeceğini, çiftçinin verimli ve kaliteli ürün elde edeceğini ifade etti.

“Türkiye tarımsal gelir olarak Avrupa'da birinci”

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye tarımsal gelir olarak Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sıradadır. Türk tarımının elde ettiği kazanımların korunabilmesi için verimli ve kaliteli üretim yapmak zorundayız." dedi.Çiftçilerin tohum ekecekleri tarlada mutlak surette toprak analizi yaptırmasına ve toprağın ihtiyaç duyduğu kadar bitki besin maddesi gübre kullanması gerektiğini anlatan Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu noktada ürün verimini nasıl artırırız, çiftçimizin kazancını nasıl artırırız düşüncesiyle gece gündüz demeden çalışma yürütüyoruz. 27 farklı yerde modern, model üretim alanları oluşturarak şeker pancarı, buğday, mısır, zeytin, ayçiçeği, çeltik ve pamuk gibi ürünler ekip, deneme üretimleri ile ürün verimini ve kaliteyi artırmanın yollarını çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Bilgi birikimimizi paylaşmak, bitki besleme ve gübreleme tekniklerini anlatarak çiftçilerimizin gelirlerini artırmak için eğitim seminerleri düzenliyoruz. Daha az gübre ile daha kaliteli ve daha fazla ürün nasıl elde edilir bunları anlatıyoruz. Deneyimlerimizi paylaşarak ülkemizin tarımsal gelirlerini artırmayı hedefliyoruz. Türk tarımının elde ettiği kazanımların korunabilmesi için verimli ve kaliteli üretim yapmak zorundayız." şeklinde konuştu.

3 ilde 400 üreticiye eğitim verildi

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Gezgin tarafından çiftçilere bitki besleme ve gübreleme teknikleri anlatıldı. GÜBRETAŞ’ın Diyarbakır ve Şanlıurfa bölge müdürlüklerinin ortaklaşa düzenlediği toplantılara ise Şanlıurfa Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği’ne bağlı kooperatif çalışanları ve ziraat mühendisleri de katıldı. Şanlıurfa’daki toplantıda, bölgede yetiştiriciliği yapılan ürünlerle ilgili bilinçli bitki besleme ve sıvı toz ürünler hakkında bilgiler verildi.

GÜBRETAŞ’ın düzenlediği bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında 3 ilde 400’e yakın üretici ve ziraat mühendisine bilinçli tarımsal üretim eğitimi verildi.

Read 1671 times Last modified on Salı, 17 Aralık 2019 11:29

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…