Salı, 24 Aralık 2019 00:00

Tarım Kredi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi arasında iş birliği protokolü

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörlüğü arasında, Ar-Ge eğitim alanlarında iş birliği protokolü imzalandı. Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, akademik işbirliklerine verdikleri öneme vurgu yaparak “Gelecek tarımda” dedi.

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki şirketlerin ürettiği yem, gübre, zirai ilaç, sera örtüsü, sulama sistemleri gibi ürünlerde dışa bağımlılığın azaltılması ve çevreye duyarlı ham maddeler üretilmesi için Ar-Ge çalışmaları yapılacak. Eğitim programları ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilerek üretici, çiftçi ve öğrencilerin mesleki gelişimleri ve gelirleri artırılacak.

Üniversitenin Gölköy Yerleşkesinde bulunan İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salonda düzenlenen törene, Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve  BAİBÜ Rektörü Prof. Dr Mustafa Alişarlı’nın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Prof. Dr. Aydın Him, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, bölge ve kooperatif yöneticileri, çalışanları akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

 

“Algıları yıkacak çalışmalara imza atıyoruz”

Törende konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz kendilerini heyecanlandıran bir protokole imza attıklarını ifade ederek, "Her geçen gün tarımla ilgili algının pozitif anlamda değişiyor olması, tarımın öneminin daha iyi anlaşılıyor olması bizi memnun ediyor. Geçmiş dönemlerde tarım, ikinci sınıf görülen bir sektördü. Köyde yaşayan insanlarımız da dahil, negatif bir algı vardı. Bugün köyden kente göç, yaş ortalaması ve aynı zamanda üretim noktasındaki mecburiyetlerimizi de hatırımızdan çıkarmadan bir takım radikal kararların alınma vakti geldi. Biz de kurum olarak bu algıyı değiştirecek" diye konuştu.

 

“Gıda arz güvenliğinde alternatif kanal oluşturacağız”

Gıda arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu artık daha net gördüklerine değinen Poyraz, "Bir taraftan gıdanın temin edilmesi, maliyetlerin en düşük olarak üretilmesi ve pazara ulaştırılması, en önemlisi de gıdanın düşük maliyette ve sağlıklı bir şekilde tüketicilere ulaştırılması. Her biri ayrı bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkıyor. Burada kooperatif yapılanmalarına çok iş düşüyor. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak son birkaç yılda özellikle üreticiyle oluşturduğumuz bağın yanı sıra, 82 milyon insanımızla da bağ oluşturmada ciddi çalışmalara girdik. Bu konuda yeni projelerimiz var. Esas iddiamız gıda arz güvenliği noktasında alternatif bir kanal oluşturacağız. Piyasayı yalnızca kar amacıyla hareket edenlere bırakmayacağız. Kooperatif olarak taşıdığımız sorumluluğun farkında olacağız. Hem onu tarımsal girdiler noktasında destekleyeceğiz. Hem de ürünlerini alabildiğimiz kadarını alıp, işleyip işlettirip pazar tarafına da taşıyacağız" şeklinde konuştu.

 

“Bizim kültürümüzde dayanışma var”

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin öneminin anlaşılması için illa patates soğanın kilosunun 9-10 liraya çıkmasının gerekmediğine de dikkat çekerek, "Biz kurum olarak yaklaşık 850 bin ortağı olan Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşuyuz. Esas misyonumuz çiftçilerimizin, ortaklarımızın ihtiyacı olan tohum, ilaç, gübre vs tarımsal girdileri sağlarken, öbür taraftan da üretilmiş olan ürünü değerinde çiftçiden alıp tüketiciye ulaştırmak. Tarım Kredi Kooperatifleri 156 yıllık tecrübesi ile tarımsal girdilerin temini, tedariki noktasında ciddi bir kabiliyet kazanmış durumda. 1625 kooperatifimiz, 197 tane şubemiz var. Türkiye’nin neredeyse köylere kadar teşkilat yapısı hala devam eden nadir kuruluşlarından bir tanesiyiz. Bazı insanlar şöyle düşünüyor, kooperatiflerin pazarda ne işi var? Öyle değil. Şu anda ister doğuya gidin ister batıya hem üretim tarafında, üretim öncesinde, üretim sırasında hem de üretim sonrasında sofraya gelene kadar ki bütün bu değerler zincirinin her bir aşamasında belli bir oranda kooperatif yapılanmaları var. Bizim yapmamız gereken şey Amerika’yı ikinci kez keşfetmek değil. Bizim kültürümüzde yardımlaşma zaten var.

Son 1 yıl içinde önemli çalışmalar yapılıyor. Bir tarafta Hazine ve Maliye Bakanlığımız, bir tarafta Tarım Bakanlığımız bu konuya el birliğiyle eğiliyorlar. İnşallah üniversitelerimizle yapacağımız bu iş birliğiyle, gelecek dönemde bu çalışmalar bizlere rehberlik edecek. İnşallah el birliğiyle Bolumuz ve ülkemiz için hayırlı hizmetlere vesile oluruz." dedi.

 

Karşılıklı bilgi ve proje ortaklığı

BAİBÜ Rektörü Prof. Dr Mustafa Alişarlı, imzaladıkları protokolün içeriğinin oldukça zengin olduğunu ifade etti.

Araştırma, geliştirme, sosyal etkinlikler, eğitim alanları, projeler ve daha birçok konuda karşılıklı bilgi alışverişi ve proje ortaklığı yapacaklarını dile getiren Alişarlı, protokolün içeriğinde Türkiye'nin önceliğinde yer alan konuların olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Tarım Kredi Kooperatifleri ve Üniversitemiz arasındaki protokolün içeriği oldukça zengin. Araştırma geliştirme, sosyal etkinlikler, eğitim alanları, projeler ve daha birçok konuda karşılıklı bilgi alışverişimiz ve proje ortaklığımız olacak. Bunların en büyük faydasını da öncelikle öğrencilerimiz görecekler. Akademik düzeyde de bu katkı çok büyük olacak. Aynı zamanda bölgemiz için de önemli katkıları olacak. İçeriğinde, Türkiye’nin önceliğinde yer alan konular var. Özellikle tarım alanında hem çiftçimizi hem sektörü ilgilendiren konular var. Protokol ile inşallah iyi bir başlangıç olacak. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri. Bünyesinde çok büyük firmaları barındırıyor, büyük ortaklıkları var. İnşallah Allah bizi mahcup etmez, bu büyük kuruluşla bu süreci başarılı bir şekilde sürdürürüz. Esas her şey protokol imzasından sonra başlayacak tabii. Protokolü web sayfamızdan da duyuracağız. Büyük sorumluluğun öğretim üyelerimize düştüğünü göreceksiniz. Çünkü geniş bir çalışma alanı var. İnşallah hayırlı bir adım olur, faydalı bir iş birliği olur. Hem bölgemiz hem ülkemiz için verimli ve hayırlı sonuçları olur diye ümit ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından protokol metni, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz tarafından imzalandı.

Read 2360 times Last modified on Salı, 24 Aralık 2019 14:46

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…