Elazığ ve Malatya’da depremzede çiftçilere destek

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Yusuf Karabatak,  Elazığ ve Malatya illerinde bulunan kooperatiflere kayıtlı depremzede ortaklardan, borcu bulunanlar hakkında yasal takibe başlanmayacağını söyledi.

24 Ocak’ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle, Elazığ ve Malatya illerinde bulunan birim kooperatiflere kayıtlı ortaklar için 3 ay süreyle mücbir sebep hali kabul edildiğini belirten Müdür Karabatak, “Elazığ ve Malatya illerinde bulunan kooperatiflerimize kayıtlı olup, 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle kanuni takip hesaplarında borcu bulunan ya da bu süre zarfında borcu kanuni takip hesaplarına aktarılan ortaklarımız hakkında yasal takibe başlanmayacak. Daha önceden hakkında icra takibine başlanan ortaklarımız hakkında ise, mücbir hal süresince herhangi bir işlem yapılmayacak.” sözlerini kaydetti.

“Çiftçilere kolaylık sağlandı”

Bu süre zarfında ödeme güçlüğü çeken çiftçilerin finansman ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği risk merkezince de mücbir hal düzenlemesi yapıldığını da belirten Karabatak, “Mücbir hal süresince ortaklarımızın bankalar nezdindeki risk durumlarının olumsuz etkilenmemesi için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine takibe düşen ortakların bildirilerek bu durumda olan çiftçilere kolaylık sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerinden de bahsederek kurumun; 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 197 hizmet bürosu, 15 şirket ve yaklaşık 9 bin çalışanıyla başta 850 bin ortağı olmak üzere ülke tarımına hizmet verdiğini ifade eden Malatya Bölge Müdürü Yusuf Karabatak, Malatya Bölge Birliğinin ise 9 ilde 50 birim kooperatifi ve 7 hizmet bürosu ile geniş bir coğrafi alana hitap ettiğini söyledi.

Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde 2019 yılında 210 milyon TL kredi kullandırılıp 320 milyon TL satış yaparak Ziraat Bankasından sonra üreticimize en fazla kredi sağlayan kuruluş olduklarının altını çizen Karabatak, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak önceliğimiz; üreticilerimizi kaliteli üretime yönlendirerek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak, tarımın her alanında verdiğimiz kredilerin üretime dönüşmesini sağlayarak Türk tarımına ve bölgemiz üreticilerine hizmet etmek, onların her türlü ihtiyaçlarını kaliteli, uygun ve zamanında karşılayıp, hasat zamanında çiftçilerimizin mahsullerini değerlendirmektir.” dedi.

Hayvancılıkta yüzde yüze varan faiz indirimli krediler

2020 yılı içerisinde Tarsim Sigortası yaptıranlara bitkisel ürün kredilerinde 50 bin TL’ye, hayvancılık kredilerinde 100 bin TL’ye kadar %100’e varan faiz indirimli krediler kullandırıldığını da söyleyen Karabatak, ayrıca yıllık %5,5 sabit maliyet ile kooperatif ortağı çiftçilerin gübre, tohum ve yem ihtiyaçlarının karşılandığını, bunun yanı sıra Tarsim sigortası yaptıran ortaklara 150 gün vadeli faizsiz motorin kredisi ve 60 gün vadeli faizsiz yem kredisi kullandırıldığını belirtti.

 

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…