Pazartesi, 27 Nisan 2020 00:00

Tarım Krediden bitki korumada dışa bağımlılığı azaltacak yatırım

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, tarım kimyasallarında mevcut fabrikalarının ihtiyacı karşılamadığını belirterek, “Bitki koruma sektöründe faaliyet gösteren iştirakimiz Tarkim olarak Manisa’da yatırım bedeli yaklaşık 130 milyon TL olan yeni bir fabrika yatırımı planlıyoruz” müjdesini verdi.

Artan dünya nüfusu ve besine ulaşmakta güçlük çeken milyonlarca insanın varlığının, dünya genelinde gıdaya olan ihtiyacı artırdığına işaret eden Poyraz, “Bu noktada en önemli sorumluluklardan biri de toplumun sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmasına destek olmaktır. Bu nedenle, sürdürebilir tarımsal faaliyetler ve sürdürebilir kalkınma için üretimde doğa dostu, insan ve hayvan sağlığının korunmasını ön planda tutan üretim sistemlerinin yanında yüksek verim ve kaliteyi artırmaya yardımcı olan kaliteli, güvenli ve kontrollü bitki koruma ürünlerinin kullanımı da büyük önem taşıyor. Dolayısıyla bitki koruma ürünleri tarımsal üretimin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir” dedi.

Bugün dünya genelinde tarımsal ilaç piyasasının çok büyük olduğunu ifade eden Poyraz, “Üstelik Türkiye’nin dışa en çok bağımlı olduğu sektörlerden birisi de bitki koruma alanıdır. Ana hammadde genellikle Çin menşeli olup, bu alanda hammadde üretimi için gerekli olan yatırımın maliyeti de çok yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

Tarkim Bitki Koruma A.Ş’nin Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bir iştiraki olarak 2009 yılında Manisa’da kurulduğunu hatırlatan Poyraz, yaygın bir satış ve dağıtım ağına sahip olan Tarkim’in, Türkiye genelindeki uzman personeli ile başta 1.625 Tarım Kredi Kooperatifi olmak üzere diğer tarımsal birliklere ve zirai ilaç bayilerine hizmet verdiğini belirtti.

“Tarkim sektörde bitki koruma ürünlerinin üretimi, satışı ve pazarlamasında öne çıkan bir şirket olarak önemli bir yere sahip” diyen Poyraz, şunları kaydetti:

“Mevcut fabrikamız 20 bin metrekare alana kurulmuş olup yaklaşık 8 bin metrekaresi kapalı alandır. Bünyesinde yaklaşık 180 ruhsatlı ürünü barındırmaktadır. 2020 yılı içerisinde bu ürünlerin 210’a çıkarılması planlanıyor. Kapalı alanlarda yapılan üretim faaliyetleri; Herbisit, İnsektisit, Fungusit, Bitki Gelişim Düzenleyicileri, sıvı ve toz ilaç ünitelerinden oluşuyor. Ayrıca tesisimiz bünyesinde Ar-Ge Laboratuvarları da bulunuyor.”

Dışa bağımlılığı azaltacak girişim

Üretim faaliyetlerinin, dünya kalite normlarına uygun Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarında yapıldığına ve çok geniş yelpazeye hitap edebilecek ürünlerin üretimi için olanak sağladığına dikkati çeken Poyraz, “Gelişen ve artan tarımsal pazarda daha çok söz sahibi olmak, yaklaşık 600 milyon dolar olan pestisit pazarında daha üstün bir oyuncu olmak ve ilk önceliğimiz olan çiftçilerimizin bitki koruma alanında her türlü ihtiyacını karşılamak üzere, yeni yatırım projemizi çok yakında hayata geçireceğiz. Tarkim olarak Manisa’da yatırım bedeli yaklaşık 130 milyon TL olan yeni bir fabrika yatırımı planlıyoruz. Gerek kapasite artışı, gerek yeni ürünlerin ruhsatlanması ve piyasaya arzı, gerekse dışa olan bağımlılığımızı ham madde üretim projelerimiz ile en aza indirme gayreti için de bu yeni yatırım kaçınılmazdı” şeklinde konuştu.

Doğa dostu fabrika

Bitki koruma sektöründe çalışmalar yaparken doğanın, toprağın ve canlıların korunmasını da dikkate aldıklarını vurgulayan Poyraz, “Yeni fabrikamız bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynağı ile çalışan, kendi enerjisini kendi üreten doğa dostu bir fabrika olacak. Özellikle fabrika bina çatı kısmını enerji panelleri ile kurup enerjimizi bu şekilde sağlamayı planlıyoruz. Böylece temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının avantajlarından yararlanmış olacağız. Aynı zamanda yeni fabrikamızda çevre dostu ürünler de geliştirilecek” bilgisini verdi.

Yeni fabrika Turgutlu OSB’de

Manisa Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yer alacak 100 dekar açık alan üzerine ilk etapta kurulacak 30 dekar kapalı alan ile birçok avantajları da beraberinde getireceğini vurgulayan Genel Müdür Poyraz, “Altyapı teknolojimizi geliştirirken, üretim kapasitesinin arttırılması ile beraber yurtiçi ve yurt dışı talepleri zamanında ve eksiksiz karşılanacak. Kapasite artışı ile beraber mevcut kapasitenin yaklaşık 2 katından fazlaya çıkarılmasını (12.080 ton – 30.000 ton) hedefliyoruz. Kapasite artışı ile birlikte satış hacmi en az yüzde 55 oranında artacak. Artan satış hacmi ile beraber, Tarım Kredi'nin piyasadan aldığı ürünlerin tedariğinin tamamının karşılanabilmesi imkânına da kavuşacağız” dedi.

Read 1772 times Last modified on Pazartesi, 27 Nisan 2020 09:00

Yorum Yapın!

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…