Super User

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde görev yapan personele yönelik olarak yangın tatbikatı yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlük binası otoparkında düzenlenen tatbikata Sivil Savunma Planında görevlendirilen ilgili personel katıldı. 18 Haziran 2018 Tarihli ve 28681 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "İş yerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik" madde 5  kapsamında tatbikata katılan personele bilgiler aktarıldı. İş yerlerinde acil durum planlarının hazırlanması, önleme, yangınla mücadele, ilkyardım, arama kurtarma, tahliye ve benzeri konularda yapılması gereken çalışmalar ile bu durumların güvenli olarak yönetilmesi hakkında eğitim verildi.

Genel Müdürlük hizmet binası ve eklentilerinde yürütmek ve uygulamak amacı ile görevlendirilen personele Sivil Savunma Planı görevleri kapsamında, Acil Durum Ekibi/Destek Elemanı sorumluluğunda gerçekleşen tatbikatta; yangın şekilleri gösterilerek, yangınların nasıl söndürüleceği ve yangın tüpünün nasıl kullanacağı, gösterildi. Temsili yakılan ateşlerin söndürülmesi uygulaması yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yakın işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Gübretaş’ın değerlendirme toplantısını bu yıl Girne’de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden Gübretaş Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve bölge birliği idarecilerinin katılımıyla 13-16 Şubat tarihlerinde Girne’de bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya iştirak etmek üzere Kıbrıs’a giden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ile bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Poyraz ve Yumaklı tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’a gerçekleştirilen ziyarette kimyevi gübrenin yanı sıra tarım alanında var olan ortak ilişkilerin geliştirilmesi ve gerçekleştirilebilecek yeni projeler üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca mevcut işbirliğinin farklı adımlarla daha da genişletilmesi konusu ele alındı.

Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz ve Genel Müdür Yumaklı, Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal üretimin öncü kuruluşu Zirai Levazım Kooperatifi’ni de ziyaret ederek, geçen ay göreve başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Aktolgalı ve yeni yönetime başarılar diledi. Görüşmede, kurumlar arasındaki işbirliğinin güçlenerek artırılması konusunda mutabık kalınırken, yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

Ziyaret ve toplantı programıyla ilgili bir değerlendirme yapan Dr. Fahrettin Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Gübretaş ve diğer şirketlerimizle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tarımın gelişimine katkılar sağlamaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Buradaki üreticilerin ihtiyaç duyduğu girdileri karşılamanın yanında başta Ada’nın sembolü olan Hellim peyniri olmak üzere buradaki bazı tarımsal ürünlerin Türkiye’deki tüketicilere ulaştırılmasını sağlayarak, ekonomik katma değerler üretiyoruz” dedi.

Yakın işbirliğini daha da güçlendirmek amacıyla Gübretaş’ın değerlendirme toplantısını bu yıl Girne’de gerçekleştirmeye karar verdiklerini belirten Poyraz, “Bu toplantı vesilesiyle Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanımız ile buradaki önemli paydaşımız Zirai Levazım Kooperatifi’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nı ziyaret ettik. Çok verimli geçen bu görüşmelerde işbirliğimizin artırılmasına yönelik konuları ele alma fırsatını bulunduk. Yeni çalışmalarla Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal büyümeye katkı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kıbrıs’ın Gübretaş ve Tarım Kredi Kooperatifleri açısından ticari faaliyetin ötesinde bir anlam taşıdığını belirten Dr. Fahrettin Poyraz, “Biz tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da her zaman ve her yerde çiftçilerin yanında olmaya çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs’taki çiftçi kardeşlerimize son birkaç yılda eğitimler de vererek, onların tarım konusunda bilinçlenmesini ve bu topraklardaki tarımsal verimin yükselmesini sağlamak bize ayrı bir heyecan veriyor. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaların güzel neticelerini hep birlikte göreceğiz” dedi.

Gübretaş Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise ”Kuzey Kıbrıs’ta yıllık 15 bin ton civarında olan gübre ihtiyacının büyük bölümü, Zirai Levazım Kooperatifi işbirliğiyle son yıllarda Gübretaş ürünleriyle karşılanmaktadır” dedi.

Kuzey Kıbrıs’taki toplam gübre tüketimin yaklaşık üçte ikisini Gübretaş’ın yüksek verim ve kalite artışı sağlayan ürünleriyle karşılandığına dikkat çeken İbrahim Yumaklı, “Bu girdideki payımızı artırmanın yanı sıra işbirliğini sosyal fayda yönüyle de desteklemek amacıyla Kıbrıs’taki tarımsal üreticilere yönelik olarak 3 yıldır bazı eğitimler de veriyoruz. KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın de kıymetli destekleriyle yürüttüğümüz bu bilinçli tarım faaliyetlerine bu yıl iki ayrı noktada model üretim alanı da kurarak, yeni bir boyut daha kazandırdık. Her yıl Türkiye’nin birçok noktasında yaptığımız model alanlarda yüzde 50’lere varan verim artışları sağlamaktayız. Gazimağusa’daki arpa ve Lefke’deki patates model ekim alanlarında da, bölgedeki çiftçiler için örnek olacak verimlere ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de her yıl binlerce çiftçiye verilen bilinçli tarım eğitimleriyle ilgili bilgi birikimini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üreticilere de aktarmak için özellikle son dönemde önemli adımları gerçekleştiren Gübretaş’ın yaptığı çalışmalara değinen Yumaklı,  “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırarak üretimde sürdürebilirliği sağlamak, bilinçli besleme ile bol verimli ve üstün kaliteli tarımsal ürünler yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla özellikle analiz için tarım arazilerinden toprak numuneleri alma, bu analiz sonuçlarına göre bitki besleme reçeteleri oluşturma, çiftçi bilinçlendirme toplantıları düzenleme ve bitki yetiştirme teknikleri eğitimi faaliyetlerini yürütüyoruz. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Zirai Levazım Kooperatifi ile koordineli şekilde yürüttüğümüz bu çalışmaların Kuzey Kıbrıs’taki tarımın geleceğine katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Gaziantep Bölge Birliğine bağlı faaliyet gösteren Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde bulunan kooperatiflerin 2019 yılı performansları ve 2020 yılı hedefleri konusunda istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Bölge Müdürü Mustafa Aslan toplantıda, “2019 yılında zorlu bir sezon geçirdik. 2020 yılında faaliyetlerimizi artırmak amacındayız. Bunun için üreticilerin kooperatiflerimize kazandırılması amacıyla çiftçi ziyaretleri ve köy toplantıları yapılması, ürün değerlendirme, sözleşmeli üretim ve tüm tarımsal faaliyetlerde üretici ortaklarımıza imkanlar sunup bölgemizin kalkınmasında önemli paylar almaya gayret göstermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Bölge Müdürü Mustafa Aslan’nın yanı sıra, Bölge Müdür Yardımcıları Levent Uslu ve Hasan Şentürk, Bölge Avukatı Tevfik Yakar, Bölge Kontrolörleri M. Anıl Şaşmaz ve Burak Bedir, Bölge Birliği çalışanları ve kooperatif çalışanları katıldı.

Ömer ÖZTEKİN / GAZİANTEP

Kış mevsimi olmasına rağmen Antalya’dan 30 ülkeye sebze ihraç ediliyor. Özellikle Kumluca’da 55 bin dönüm sera alanının yüzde 60’lık kısmında domates üretiliyor. Domatesin yanında üreticiler, yaz mevsiminin sebzelerini de seralarda yetiştirebiliyor.

Tarım Kredi de Antalya’da ortaklarından aldığı 9 bin 500 ton domatesin yanı sıra 1.000 ton biber, 1.150 ton patlıcan ve 35 ton salatalığı zincir marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırdı. Üretici için en büyük güven kapısı, Tarım Kredi Kooperatifleri oldu.

İç piyasaya sebze Tarım Kredi aracılığıyla ulaşıyor

Kış döneminde özellikle Ocak-Şubat aylarında Türkiye’de tüketilen sebzenin önemli bölümünün üretildiği Antalya Kumluca’dan, yaklaşık 30 ülkeye sebze ihraç ediliyor.

Kumluca’ya bağlı Hacıveliler Mahallesinde domates üreticiliği yapan Durali Akdeniz(52), çocukluğundan beri domates ürettiklerini belirterek, domates üretmenin zahmetli bir iş olduğunu söyledi. Seralarda domatesleri bebeğe bakar gibi özenle yetiştirdiklerini anlatan Akdeniz, soğuk havalarda seralarda nöbet tuttuklarını, fideden sökümüne kadar her aşamada emek harcadıklarını ve zamanla çok zorlandıklarını vurguladı.

Organik domatesler”

Toplamasının, kasaların taşımasının zor olduğunu dile getiren Akdeniz, “Domatesleri bombus arılarıyla üretiyoruz, hormon yok, lezzeti, kokusu çok farklı. Hem meyve hem sebze olarak tüketiliyor. Tamamı ihracat ürünü ve yetkililer tarafından sürekli kontrol altında. Eskiden bu kadar takip edilmiyordu. Ağırlıklı olarak Doğu Bloku ülkelerine hal üzerinden gidiyor” dedi.

“Tarım kredi üzerinden pazarlıyoruz”

Ürünleri artık Tarım Kredi üzerinden pazarlayacaklarını belirten Akdeniz, “Kooperatife 4 ay önce ortak oldum. Daha önce ön yargılarım vardı. Ama bir vesileyle gittim ve çok beğendim hizmetlerini. Ön yargılarım yıkıldı. Bir dediğimi iki etmiyorlar. Yıllar içinde bizim çiftçiliğimiz nasıl gelişip değiştiyse, Tarım Kredi de olumlu anlamda çok değişmiş. Bizler için paketleme ünitesi kurdular ve ürünlerimi Tarım Krediye vermeye başladım. Yıllardır ihtiyaçlarımı Tarım Kredinin dışından karşıladım. Ancak hep çiftçiler üzerinden haksız ve ‘nasıl fazla kazanç elde ederiz’ düşüncesi hakimdi. Tarım Kredi ise tam tersi. ‘Önce çiftçi kazansın’ duygusunu oluşturdu bende. Güven verdi. Ayrıca her aradığımız malzemenin en kalitelisi Tarım Kredide. Ödeme kolaylığı da var. Canımız ne isterse onu alıyoruz” diye konuştu.

“Ortak ürünlerini değerlendiriyoruz”

Antalya Bölge Birliği Yönetmeni Mustafa Güler ise dünyada en çok üretilen tarım ürününün domates olduğunu, faydası nedeniyle de fazla talep gördüğünü söyledi. İlçede üretilen ürünün yüzde 50’sinin ihracata gittiğini ifade eden Güler, kış aylarında doğal üretime yakın bir üretim yapıldığını anlattı.

Domates seradayken, kooperatiflere gelirken, pazara çıkarılırken sürekli numuneler alındığını, laboratuvar ortamında incelendiğini vurgulayan Güler, şunları kaydetti:

“Kumluca’da 55 bin dönüm sera alanı var, yüzde 60’lık kısmında domates üretiliyor. Kış döneminde özellikle Ocak-Şubat aylarında Türkiye’de tüketilen domatesin yüzde 50’den fazlası Kumluca’da üretiliyor. Tarım Kredi olarak ortaklarımızın girdilerinin temininin yanında ürünlerinin değerlendirilmesi konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Bölgemizde her türlü sebze ve meyve neredeyse yılın 12 ayı yetişiyor. Biz de ürünleri ortaklarımızdan alıp zincir marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırıyoruz. Kumluca, Mavikent, Hasyurt, Turunçova, Adrasan ve Demre kooperatiflerimiz ortaklardan aldıkları ürünlerle gıda piyasasını regüle ediyor. Çiftçilerimize maksimum faydayı hedefliyoruz.”

“Çiftçimiz sadece üretim yapsın”

Üreticilerin çiftçilik haricinde bir çok sorunla uğraşmak zorunda kaldığını ve kooperatif olarak sadece çiftçilik yapmalarına katkı vermeye çalıştıklarını kaydeden Kumluca Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Kamil Akbay da bazı komisyoncuların para vermek yerine üreticileri kendi alışveriş yaptıkları işletmelere yönlendirerek kalitesiz ve pahalı ürün almaya mecbur bıraktıklarına işaret etti.

Tarım Kredi olarak ürün alımı için gerekli yatırımların yapıldığını ve gelecek hasat sezonunda daha fazla ürün alınacağını dile getiren Akbay, sözlerine şöyle devam etti:

“Üreticiyi hiç bir yere muhtaç etmek istemiyoruz. A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz istiyoruz ki onlar çiftçilik yapsın. Başka sorunlarını dert edip üretimden uzaklaşmasınlar. Gayretimizin temeli bu. Çiftçimiz, ‘Ürünü nasıl taşıyacağım, parasını alabilir miyim? Çek sahte mi çıktı? İstediğim girdiyi nerden temin edebilirim?’ gibi konularda kafasını yormasın. Tüm derdi en iyi ürünü üretmek olsun. Diğer konulardaki tüm zorluk ve engeli Tarım Kredi olarak biz aşarız. Üretici üreticilik haricinde her şeyi yapıyor ve kendi başına kalıyor. Her çiftçi avukat, ticaret erbabı, tüccar olmak zorunda kalıyor ve enerjisini üretim dışında diğer konularda harcıyor. Tarım Kredi ortaklarının ise üretimini geliştirip, artırmaktan başka derdi yok.”

Ürün değerlendirme kapsamında 2019 yılında Antalya Bölge Birliği; 9 bin 500 ton domates, 1.000 ton biber, 1.150 ton patlıcan, 35 ton salatalık alarak marketler aracılığıyla tüketiciye ulaştırdı. Alımlar sayesinde üreticiler piyasa koşullarında ezilmeden, ürünlerinin değerini zamanında alabildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki “Gönüllülük Alanında İşbirliği Protokolü” kapsamında gönüllü gençler, Antalya Aksu’da Tarım Kredi Kooperatifi işbirliğiyle “kapya biberi” hasadı yaptı.

İhracata yönelik önemli bir ürün olan “kapya biberi” hasadı için 13 gönüllü genç Aksu Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Mustafa Atalay’ın “kapya biberi” serasına gitti. Gönüllü gençler, hasada yardımcı olmaktan dolayı büyük mutluluk yaşarken, ortak Atalay da daha erken hasadı bitirmenin keyfini yaşadı.

Bitki Besleme Uzmanı Dr. Gözde İperk ve Ziraat Mühendisi Ahmet Bakartepe, hasat sırasında gençleri, örtü altı biber yetiştiriciliği, bakım şartları, zararlılarla entegre mücadele yöntemleri hakkında bilgilendirdi. Tarım Kredi Kooperatiflerinin amacı, işleyişi ve tarım için önemi de gençlere ayrıca anlatıldı.

Kapya biberi hasadına Antalya Tarım İl Müdürlüğü'nden Erdener Altın ve Ahmet Bakartepe; Antalya Bölge Birliği’ne bağlı Aksu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Leman Soyan ve Müdür Yardımcısı Gamze Nadire Akbulut katıldı.

Hasat sonunda sertifikalarını alan gençler tarımsal anlamda eşsiz bir deneyim yaşadı.

Sayfa 1 / 57
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…