Super User

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, çiftçilerimizin mağdur olmamaları için belli ürünlerde sabit faiz uygulamasına geçtiklerini, akaryakıt dışındaki tüm tarımsal girdilerin sabit faizle kredilendirilmesine de en kısa sürede geçmeyi planladıklarını açıkladı.

Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Dünya Gazetesi’ne, kredi ve sabit faiz uygulamaları, sözleşmeli üretim ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Marketlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kullandırdıkları kredilerin yüzde 80’ini ayni olarak verdiklerini ifade eden Poyraz, “Daha önce değişken faizli kredi kullandırıyorduk. Girdiyi verdikten sonra, hasat döneminde parasını alırken, faiz yükselmişse, fiyat da yükseliyordu. Özellikle 2018’deki döviz ve faiz artışında hem çiftçimiz hem de biz mağduriyet yaşadık. Bunu gidermek için belli ürünlerde sabit faize geçmeyi öngördük. Şu an Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kararnamesi kapsamında sertifikalı tohum, kimyevi gübre ve karma hayvan yeminde sabit faizli kredi uygulamasına geçtik. Bu ürünleri yüzde 5.5 sabit faizle kredilendiriyoruz. Akaryakıt haricindeki tüm tarımsal girdileri sabit faiz üzerinden kredilendirmeye de en kısa sürede geçmeyi planlıyoruz” dedi.

Genel Müdür Poyraz uygulama kapsamında, sabit faiz uygulamasına geçilen üretim konularında tarımsal faaliyetlerini sürdüren ortakların, Tarım Kredi Kooperatiflerinden 10 bin lira tutarında kredi kullanmaları halinde, bir yıl sonundaki kredi maliyetinin yüzde 5,5 oranında ve 550 lira olacağını, böylece kredi kullanan çiftçinin, bir yılın sonunda 10 bin lirası kredi anaparası ve 550 lirası vade farkı olmak üzere ödeyeceği toplam tutarın 10 bin 550 lira olacağını kaydetti.

“Yem kapasitemiz 2.2 milyon tona çıkacak”

Yemde önemli işlere imza attıklarını belirten Poyraz, “Bugün 1 milyon 150 bin ton kapasiteli 10 yem fabrikamız var. Şanlıurfa ve İzmir’de temelini attığımız fabrikalarımızda üretim bu yıl başlayacak. Konya, Kırklareli ve Erzurum’da 3 yılık dönem için yaptığımız yatırım planını erkene çektik. Bu yatırımlar tamamlandığında kapasitemiz 2.2 milyon tona ulaşacak. Yemde önemli bir işe daha imza attık. Süt ve yemden birinin fiyatı artınca diğerinin de fiyatının artacağı inanışı, yem fiyatlarında yaptığımız indirim kampanyasıyla kırdık” dedi.

“Mecbur kalmadıkça fiyat artırmıyoruz”

Tarım kimyasallarında mevcut fabrikaların yanında yeni yatırımların planlandığına işaret eden Poyraz, “Manisa’da yatırım bedeli yaklaşık 130 milyon TL olan yeni bir fabrika yatırımı yapıyoruz. Haziran ayında temelini atacağız. Tarımsal ilaç piyasası gerçekten çok büyük. Üstelik Türkiye’nin dışa en çok bağımlı olduğu sektörlerden biri bitki koruma alanıdır. Ana hammadde genellikle Çin menşeli olup, bu alanda hammadde üretimi için gerekli olan yatırımın maliyeti de çok yüksektir. Kooperatif yapılanmaları, sadece kâr amacıyla hareket etmedikleri için özellikle kriz dönemlerinde fiyat artışlarına karşı da daha dirençliler. Bu durum, hem girdiler yönüyle üretim, hem de tüketim tarafı için geçerlidir. Özel sektörden farklı olarak, hiçbir tarımsal girdide maliyetimiz artmadıkça, mecbur kalmadıkça fiyat artırmıyoruz” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 500 market”

Özellikle online satışta çok fahiş fiyat artışı yaşandığını kaydeden Poyraz, şunları söyledi: “Bazı ürün gruplarında istenmeyen artışlar yaşanıyor. Bizim market projemiz ilk olarak tanzim satış döneminde ortaya çıkmıştı. Projeyi, benzer risklerle karşı karşıya kalırsak diye hayata geçirmeye karar verdik. Yani perakende sektöründe alternatif kanal olmak istiyoruz. Ortaklarımızdan aldığımız doğal ve kaliteli ürünleri kendi tesislerimizde işleyerek veya işleterek kooperatiflerimizin yanı sıra kooperatif marketlerimiz aracılığı ile tüketicilere ulaştırıyoruz. Üreticimizin hakkını koruduğumuz gibi tüketicinin de hakkını koruyarak kaliteli ve doğal ürüne ulaşmasını sağladığımız, kaliteli ürünlerin hesaplı fiyatlara satışa sunulduğu marketlerimizde diğer çiftçi kooperatiflerinin ürünleri de yer alıyor. Üretimde devamlılığı sağlarken, tüketicilerin de kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması açısından bir denge unsuru olarak gördüğümüz kooperatif marketlerinin amacı özel sektörle rekabet etmek değil, vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu tüm ürünlerin piyasaya tedarikini sağlamaktır. Geçen sene 3 marketimiz vardı, şimdi 75 tane. Hedefimiz bu sayıyı en kısa sürede 500’e çıkarmak.”

2020 yılı sözleşmeli üretim hedefi 1 milyar TL

Tarımdaki temel problemlerin ve fiyat dalgalanmalarının sebebinin arz ile talep arasındaki uyuşmazlık olduğuna vurgu yapan Poyraz, şunları kaydetti: “Bunun önüne geçilme noktasında en önemli argüman da sözleşmeli üretim. Şu anda Türkiye’de en başarılı olarak uygulandığı yer şeker pancarı üretimi. Bunun tabi tüm ürün gruplarına yayılması lazım. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığımız, Tarım Şurası’nda alınan karar doğrultusunda ciddi çalışma yapıyor. Biz sözleşmeli üretimde ana aktörlerden biri olmak istiyoruz. 2020 yılı için hedeflendiğimiz 2,5 milyar TL’lik ürün alımının 1 milyar TL’lik kısmını sözleşmeli üretim kapsamında almayı planlıyoruz. Ürün alımlarımızı orta vadede ise 5 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Sözleşmeli üretim konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı çalışma yapıyor. Bu çalışma tamamlandığında, çiftçinin emeği ve yatırım maliyetini koyduktan sonra satış fiyatını belirleyebileceğimiz bir sistem üzerinde duruluyor. Bu hayata geçirildiğinde, gıda ürünlerinin enflasyona olan baskısı minimum seviyeye inecek.”

 

Tarım Kredide Dijital Dönüşüm Projesi başladı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve TÜBİTAK arasında 2019 yılında yapılan iş birliği kapsamında “Dijital Dönüşüm Süreç Çalışma Grupları ve Proje Başlangıç Toplantısı” düzenlendi.

TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsünce Ankara Point Otel’de 11 Mart’ta gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcıları Muaz Saka, Ahmet Bağcı ve Mehmet Yener’in yanı sıra Merkez Birliğinde görev yapan daire başkanları, birim müdürleri ve her iki kurumdan proje ile ilgili görevlendirilen personel katıldı.

Tarım Kredi ve TÜBİTAK arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında geliştirilen “Tarım Kredi Kooperatifleri Dijital Dönüşüm Projesi”nde, düzenlenen proje başlangıç toplantısıyla ilk adım atılmış oldu.

TÜBİTAK BİLGEM YTE işbirliği ile gerçekleştirilecek projeyle kooperatif ortaklarına daha verimli hizmet sunulması, insan kaynağında, iş süreçlerinde bilgi ve iletişim altyapısında yeni nesil teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin, kooperatifçilik faaliyetlerini “zaman odaklılık” ve “ortak memnuniyeti” ölçütleriyle sağlamaları, “kurumsal sistemin” kurulması, işletilmesi ve devamlılığı doğrultusunda çalışmalar yapılacak.

“En temel misyonumuz sağlıklı gıdaya erişimi sağlamak”

Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, insanoğlunun yaradılışından ölümüne kadarki süreçte en önemli ihtiyacının sağlıklı gıda ile beslenme olduğunu ifade ederek, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak en temel misyonumuz insanların bu sağlıklı gıdaya erişimi ve kontrolü noktasında değerler zincirinin her birinde rol almak, bu sağlıklı gıdaya vatandaşlarımızın hem kaliteli hem de uygun fiyata erişimini sağlamak” dedi.

“Bu işi yapmak isteyen herkesin, en temel tüketici hakkı olan sağlıklı gıdaya ucuz ve kaliteli bir şekilde ulaşma hakkı çerçevesinde bir akreditasyona tabi tutulması gerekiyor” diyen Poyraz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sürecin kontrol altına alınması gerekiyor. Şu anda Türkiye’de sertifikalı tohum üretimi var.  Ancak gerçek anlamda yüzde kaç sertifikalı tohum kullandığımızı hala bilmiyoruz. Gübre kullanımı noktasında hala sağlıklı bilgiye sahip değiliz. En sıkıntılı süreçlerden bir tanesi olan bitki koruma ürünlerinin kullanımı noktasında da hala sağlıklı veri yeterince yok. Olması gereken tüm bu süreçlerin her birinin hem insan hem nesne bazında akreditasyona tabi tutulması gerekiyor. Bunu yapmak için de bizim Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Merkez Birliğimiz, bölge birliklerimiz ve kooperatifimizle bu süreçlere hazır hale gelmiş olmamız gerekiyor.”

“Dijital teknoloji hedeflerimize ulaşma noktasında önemli”

Türkiye’de bir sene üreticinin sevinip tüketicinin üzülürken, diğer sene de tüketicinin sevinip üreticinin üzülebildiğini kaydeden Poyraz, “Bu yanlış giden döngünün artık değişmesi lazım. Biz Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üretimin her aşamasında, değerler zincirinin sağlıklı bir şekilde oluşturulması noktasında sorumluluğumuzun bilincinde olarak yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hedeflerinin belli olduğunu vurgulayan Genel Müdür Poyraz, “Hedeflerimiz belli. Dijital teknoloji ve bunun yaygın kullanımı bizim bu hedeflere ulaşma noktasında elimizdeki en önemli güç kaynaklarından. Tek başına beşeri güçle yapmak yerine şu anki teknolojiyi ve yapay zekayı kullanırsak, olur mu acaba diye düşündüğümüz her projenin hep birlikte olduğunu göreceğiz. Kurum olarak dijital alt yapımızı sağladığımız zaman üreticiler ile irtibat noktalarımızı geliştireceğiz. Ortaklarımıza sunduğumuz hizmetler için kendi personelimizin eğitimine de önem vereceğiz” dedi.

“Birlikte üretime dayalı bir işbirliği”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Ar-Ge ve yenilik süreçlerinde dönüşüm, yükselen teknoloji eğilimlerinin çözüm sağlaması beklenen uygulama alanları, gıda güvenliği, dijital tarım çözümleri konularına yönelik sunum yaptı.

Prof. Dr. Hasan Mandal, bilgiyi, teknolojiyi üretmek ya da onu transfer etmek değil, işi birlikte yapmak ve sürdürmekle ancak başarıya ulaşılacağını belirtti.

Yapılan bu ve bunun gibi çalışmaların ülkemiz için, makro boyuttaki politikalarla olan ilişkisi boyutuna bakıldığında; tüm kurumların kendilerine 11. Kalkınma Planını referans doküman olarak aldığına vurgu yapan Mandal, bu planda bahsedilen ana eksenlerdeki hedeflere ulaşmanın, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminde yapılacak gelişmelerle sağlanabileceğini söyledi.

Gıda ve tarımın ülkemizin geleceğindeki en önemli ana eksenlerden olacağının altını çizen Mandal, “Tarım ve gıda konularında çalışıyor olacağımız yöntemin de bize hem bugün hem de gelecek için katkıda bulunacağını düşünüyor ve başlatılan bu sürecin sadece dijital dönüşümle sınırla olmayacağını, bunun aynı zamanda gıda ve tarım alanındaki diğer eksenlere de yayılacağını biliyoruz. Birlikte üretime dayalı bir işbirliği için başlatılan bu girişime desteklerinden dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Nuriye Ünlü tarafından proje ile ilgili bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Yusuf Karabatak,  Elazığ ve Malatya illerinde bulunan kooperatiflere kayıtlı depremzede ortaklardan, borcu bulunanlar hakkında yasal takibe başlanmayacağını söyledi.

24 Ocak’ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle, Elazığ ve Malatya illerinde bulunan birim kooperatiflere kayıtlı ortaklar için 3 ay süreyle mücbir sebep hali kabul edildiğini belirten Müdür Karabatak, “Elazığ ve Malatya illerinde bulunan kooperatiflerimize kayıtlı olup, 24 Ocak 2020 tarihi itibariyle kanuni takip hesaplarında borcu bulunan ya da bu süre zarfında borcu kanuni takip hesaplarına aktarılan ortaklarımız hakkında yasal takibe başlanmayacak. Daha önceden hakkında icra takibine başlanan ortaklarımız hakkında ise, mücbir hal süresince herhangi bir işlem yapılmayacak.” sözlerini kaydetti.

“Çiftçilere kolaylık sağlandı”

Bu süre zarfında ödeme güçlüğü çeken çiftçilerin finansman ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği risk merkezince de mücbir hal düzenlemesi yapıldığını da belirten Karabatak, “Mücbir hal süresince ortaklarımızın bankalar nezdindeki risk durumlarının olumsuz etkilenmemesi için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine takibe düşen ortakların bildirilerek bu durumda olan çiftçilere kolaylık sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerinden de bahsederek kurumun; 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 197 hizmet bürosu, 15 şirket ve yaklaşık 9 bin çalışanıyla başta 850 bin ortağı olmak üzere ülke tarımına hizmet verdiğini ifade eden Malatya Bölge Müdürü Yusuf Karabatak, Malatya Bölge Birliğinin ise 9 ilde 50 birim kooperatifi ve 7 hizmet bürosu ile geniş bir coğrafi alana hitap ettiğini söyledi.

Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde 2019 yılında 210 milyon TL kredi kullandırılıp 320 milyon TL satış yaparak Ziraat Bankasından sonra üreticimize en fazla kredi sağlayan kuruluş olduklarının altını çizen Karabatak, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak önceliğimiz; üreticilerimizi kaliteli üretime yönlendirerek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak, tarımın her alanında verdiğimiz kredilerin üretime dönüşmesini sağlayarak Türk tarımına ve bölgemiz üreticilerine hizmet etmek, onların her türlü ihtiyaçlarını kaliteli, uygun ve zamanında karşılayıp, hasat zamanında çiftçilerimizin mahsullerini değerlendirmektir.” dedi.

Hayvancılıkta yüzde yüze varan faiz indirimli krediler

2020 yılı içerisinde Tarsim Sigortası yaptıranlara bitkisel ürün kredilerinde 50 bin TL’ye, hayvancılık kredilerinde 100 bin TL’ye kadar %100’e varan faiz indirimli krediler kullandırıldığını da söyleyen Karabatak, ayrıca yıllık %5,5 sabit maliyet ile kooperatif ortağı çiftçilerin gübre, tohum ve yem ihtiyaçlarının karşılandığını, bunun yanı sıra Tarsim sigortası yaptıran ortaklara 150 gün vadeli faizsiz motorin kredisi ve 60 gün vadeli faizsiz yem kredisi kullandırıldığını belirtti.

 

Sayfa 1 / 59
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…