Super User

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği yetkilileri, bölge birliği faaliyet alanındaki üreticilere sözleşmeli olarak ürettirilen salçalık domates, salçalık biber ve çeltik alanlarını ziyaret etti.

Samsun Bölge Birliği koordinasyonunda sözleşmeli üretim yapan üreticilerin, yüksek verim ve kaliteli ürün elde edebilmeleri amacıyla kooperatiflerde görevli ziraat mühendisleri ve iştiraklerin saha elemanları ile üreticilere teknik destek verilerek, üretim süreçleri takip altına alındı.

Ziyaretlerde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, “Bölge Birliğimizde sözleşmeli üretim faaliyetlerini artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktayız. Üreticilerimizin doğru ve bilinçli tarım uygulamaları yapmalarının, üretmiş oldukları ürünlerin kalitelerini artırarak yüksek verim elde etmelerinin, gelirlerinin artırılması suretiyle sürdürülebilir ekonomik büyüklüğe ulaşmalarının sağlanması en önemli hedeflerimizdir” dedi.

“Bu kapsamda kurumumuz iştirakleri Gübretaş, Tarkim, Tarım Kredi Birlik, İmece Plastik ve Bereket Sigorta saha elemanları ile Bölge Birliğimiz ve faaliyet alanımızda bulunan kooperatiflerimizin ziraat mühendislerince ortak bir planlama çerçevesinde çalışmalar başlattık” diyen Doyurucuoğlu “Eğitimlerle başlayan bu çalışmalar, gübreleme, tarla bakımı, fide ve tohum kullanımı, bitki besleme ürünleri kullanımı, sulama verimliliği ve sigortacılık faaliyetleri konusunda yerinde bilgilendirme faaliyetleri ile devam ediyor. Sözleşmeli üretim alanlarında saha elemanlarımızla yaptığımız ekip çalışması ile çiftçilerimizden son derece olumlu sonuçlar aldık. Örnek ve model bir çalışma gerçekleştirmekteyiz” diye konuştu.

Burak ÇALIK / SAMSUN

Çukurova Bölgesinde yılın ilk buğday hasadında alım yaparak çiftçinin hasat heyecanını paylaşan Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçinin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice, hasat döneminde Çukurova Havzasında buğday hasadı yapan ortakları ziyaret etti.

Ziyaretlerle ilgili değerlendirmede bulunan Eyice, “2019 yılında sözleşmeli üretim yaptığımız ortaklarımızdan ve lisanslı deposu bulunan özel firmalara elektronik ürün senedi ile aldığımız ekmeklik buğday miktarı şu ana kadar 5 bin tonun üzerine çıkmıştır ve bu miktar daha da artacaktır. Son yıllarda Mersin’den Osmaniye’ye kadar alım yaptığımız başta buğday, soya, mısır, ayçiçeği, yaş meyve ve sebzenin yanına yeni ürünler de ekleyerek, alım faaliyetlerimizi arttırmayı düşünüyoruz” dedi.

Üreticilerin, ürün yetiştirmekten ziyade ürünü pazarlama esnasında mağduriyet yaşadıklarına dikkat çeken Eyice, “Biz de bu mağduriyetlerin giderilmesi noktasında,  piyasada rekabeti artırmayı ve ürünün pazarlarda gerçek değerine satılmasını sağlamayı amaçlıyoruz”  ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin her geçen gün sahada daha aktif olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Eyice, ortakların üretimden hasada kadar her an yanlarında olduklarını belirterek, Çukurova’da üretim yapan tüm çiftçilere, “Bu güce sen de ortak ol” çağrısı yaptı.

Semra GÜRGENÇ / MERSİN

 

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, veri odaklı tarım konusunda yapılan çalışmaları istişare etmek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarnet’i ziyaret etti.

Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz’a, Merkez Birliği İnsan Kaynakları Daire Başkanı Davut Arpa’nın da eşlik ettiği ziyarette, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı ve Tarnet Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Bağcı ile Tarnet Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz hazır bulundu.

Tarım Teknolojileri Araştırma Komisyonunca hazırlanan sunumun gerçekleştirildiği ziyarette, tarım veri tabanı ve çiftçinin yetkinliği konuları müzakere edildi.

Ramazan Bayramının ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde gelenekselleşen bayramlaşma töreni yapıldı. Merkez Birliği yetkilileri, bayramlaşma programında personelle bir araya geldi.

TRT Arı Stüdyosu'nda gerçekleştirilen törene, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Murat Yılmaz, Genel Müdür Yardımcıları Muaz Saka, Ahmet Bağcı, M. Okan Ateş ve Mehmet Yener, I. Hukuk Müşaviri Mücahit Çetin, daire başkanları, birim müdürleri, şirket temsilcileri ile çalışanlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada çalışanların bayramını tebrik eden ve ramazan ayının, bayramların önemli zaman dilimleri olduğunu ifade eden Genel Müdür Fahrettin Poyraz, “Bu fırsatlar her zaman önümüze gelmez. Hayatta insanlar arasında; mal, mülk, hatır, gönül derken zaman zaman kırgınlıklar oluşabiliyor. Ramazanlar, bayramlar da bu anlamda birbirimize değer vermemiz gerektiğini hatırlamamızı sağlaması açısından çok önemli fırsat zamanlarıdır. Bu fırsatları kaçırmamak lazım. Neticede mal mülk, makam, mevki hepsi geçici. Kalıcı olan; dostluklar, kardeşlikler, akrabalıklar… Gök kubbede hoş bir sada bırakmak adına bu ilişkiler bütünü değişmiyor. Bizim inancımız da bu anlamda bize çok güzel bir imkân sağlıyor. Bunu da sonuna kadar kullanmak lazım.” dedi.

Aynı durumun işyerindeki ilişkiler için de geçerli olduğuna dikkat çeken Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Üst yönetim olarak, hizmet etmenin yanında bizim bu kurumda yegâne amacımız; çalışan personelimizin mutluluğu. Burada herkes mutlu olacak. Burada sıkıntı, problem varsa bunların çözülmesi noktasında herkes üzerine düşen görevi yerine getirmek durumundadır.”

“Türkiye’nin Tarım Kredi Kooperatiflerine ihtiyacı var” diyen Poyraz, “Önümüzdeki dönem, kooperatifçilik anlamında bir takım kavramların, bir takım kurumların daha fazla tartışıldığı ve bu yapıların daha güçlü olduğu, sistem içinde ağırlığının daha çok olduğu bir dönem olacak. Bunu zaten son bir yıldır hissediyoruz. Bu sürede Tarım Kredi Kooperatifleri olarak da güzel işler yaptık. Bu konuda dışarda hem tavandan hem de tabandan geribildirimler alıyoruz. Bu doğrultuda zaman zaman olan eksiklerimizi de gidererek iyi şeyler yapmaya devam edeceğiz. Ama neticede hepsinin başı yine insan. Hizmeti yapan da hizmetten faydalanan da insan. Güzel bir kurumda çalışıyoruz. Bu kurumun kıymetini bilmeli, sahiplenmeli, önümüze çıkacak fırsatları da iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Törenin ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve yöneticiler, kurum çalışanları ile bayramlaştı.

Sayfa 1 / 29
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…