Erdem Aksu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Migros arasında ürün değerlendirme faaliyetleri kapsamında 2009 yılında başlayan işbirliği 10. yılını geride bıraktı. Yıllık 20 bin ton yaş sebze-meyve satışının yapıldığı işbirliği çalışmaları düzenlenen toplantıyla değerlendirildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Migros Ticaret A.Ş. arasında 2009 yılında başlayan işbirliği protokolünün 10. yılı dolayısıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Sözleşmeli Üretim ve Ürün Değerlendirme Müdürü Mehmet Erol, 12 Bölge Birliği Müdür Yardımcısı ve çok sayıda Kooperatif yetkilisi, Migros Ticaret A.Ş. Meyve Sebze Pazarlama Direktörü Ekmel Nuri Baydur, Bölge Depo Müdürleri ile Kalite Denetim ve Yönetim Müdürleri ve saha sorumluları katıldı.

2020’de hedef 100 bin ton

Toplantının açılışında konuşan Kılıç, Tarım Kredi ortağı çiftçilerin bin bir emekle ürettiği ürünleri arada herhangi bir aracı olmadan tüketiciyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Migros ile işbirliğimiz belki küçük rakamlarla başladı. Ancak bugün geldiğimiz noktada yıllık 20 bin ton yaş meyve sebze tedarik ettik. Tabi ki bunu yeterli görmüyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak 2020 yılı içinde Migros’a 100 bin ton yaş meyve sebze tedarik etmeyi hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşma konusunda Bölge Birlikleri ve kooperatifler ile el ele, gayret içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tarım Kredinin rolü önemli

Baydur ise konuşmasında, 10 yıl öncesinde başlayan işbirliğinin bugün geldiği noktadan duydukları memnuniyeti vurgulayarak, “Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticiden tüketiciye uzanan süreçte kaliteli ve doğrudan ürün tedarikinde önemli bir rol oynamakta. 2020 yılı ve ilerleyen yıllarda işbirliğimizin artarak devam etmesi son derece önemli. Bu işbirliğinde tüm Tarım Kredi ve Migros çalışanlarının büyük emeğinin olduğu aşikar. Bu nedenle herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 Toplantıda konuşmaların ardından 10 yıllık süreç değerlendirilerek, 2020 yılı için yapılacak çalışmalar ve planlanan yaş meyve sebze alım miktarları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ankara Amatör  Spor Kulüpleri Federasyonu U19 1. Ligi 4.Grup’ta liderliği lig bitimine kadar bırakmayan Tarım Kredispor U-19 Genç Takımı şampiyon oldu.

Lig boyunca liderliğini koruyan Tarım Kredispor Genç Takımı, son karşılaşmasında Başkent Fetihspor'u 4-1 yenerek 2019-2020 futbol sezonu U19 Ligi 4. Grubu şampiyon olarak tamamladı.

Tarım Kredispor Genç Takımı bu sonuçla toplam 6 gruptan ilk iki takım olmak üzere 12 takımın katılacağı play off'larda mücadele etme hakkı kazandı. 4'erli 3 grup halinde düzenlenecek play-off’larda şampiyon olan takımlar Türkiye finallerine gidecek.

Şampiyonluk kupasıyla poz veren Genç Takım oyuncuları kazandıkları şampiyonluğu Tarım Kredi’ye armağan ettiler.

Ankara Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu U19 1. Ligi 4.Grup’ta ligi 31 puan ve 33 gol averajıyla şampiyon tamamlayan  Tarım Kredispor U-19 Gençler takımında maç sonu şampiyonluk coşkusu görülmeye değerdi. Sezon boyunca genç takımı yakından takip eden ve gerekli her türlü destği veren Tarım Kredispor Kulüp Başkanı Davut Arpa, maçtan sonra şampiyonluk kazanan takım oyuncularını ve antrenör Fahrettin İrkin’i tebrik etti. Başkan Arpa, “Genç takımımızın şampiyonluğu, altyapısı güçlü bir kulüp olduğumuzu gösteriyor. Üst liglerde mücadele için altyapının önemli olduğunun farkındayız. Altyapımızı daha da güçlendirerek kulübümüzü daha iyi yerlere taşıyacağız" dedi.

Genel Müdür Poyraz oyuncuları tebrik etti

Ankara U19 1. Liginde şampiyonluğa ulaşan Tarım Kredispor U19 Genç Futbol Takımı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’a ziyarette bulundu. Şampiyonluk kupasıyla birlikte tam kadro Merkez Birliğine gelen genç takım oyuncuları desteklerinden dolayı Genel Müdür Poyraz’a teşekkür etti. Genel Müdür Poyraz, takım oyucularını ayrı ayrı kutlayarak, “Ligin başından beri sizleri gururla takip ediyoruz. Kazandığınız şampiyonlukla bizleri çok mutlu ettiniz. Tarım Kredi olarak bizler gençlerin yanında olmaktan, onların başarılarının bir parçası olmaktan onur duyuyoruz. Sizleri de tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Tarım Kredispor Kulüp Başkanı ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği İnsan Kaynakları Daire Başkanı Davut Arpa, takımın sponsorluğunu üstlenen Tarım Kredi Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz, U19 takımı antrenörü Fahrettin İrkin ve kulüp yöneticileri de katıldı.

Son yıllarda yoğunlaştığı Ar-Ge çalışmaları kapsamında özel sektör ile kamu ve akademik işbirlikleri konusunda önemli adımlar atan GÜBRETAŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile yaptığı başbayilik anlaşmasıyla bunlara bir yenisini ekledi. Böylece tarım ve enerji sektörlerinden iki öncü şirket arasında, ülke tarımı ve milli ekonomiye katma değer sağlayacak önemli bir işbirliğine imza atılmış oldu.

Bir süredir yürütülen görüşmeler sonucu, Türkiye Kömür İşletmelerinin kömürden elde ettiği ve tarımda toprak düzenleyici olarak kullanılan TKİ-HÜMAS’ın tarımsal üreticilere ulaştırılması için işbirliği yapıldı. GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Ömer Bayrak tarafından imzalanan TKİ-Hümas Başbayilik Anlaşması, ülkemizin önemli yeraltı kaynaklarından Hümik Asit’in tarımda daha etkin kullanımı sayesinde çiftçi maliyetlerinin düşürülmesi ve tarımsal verimliliğin artırılmasını amaçlıyor.

Sözleşme kapsamında GÜBRETAŞ, TKİ tarafından üretilen bu ürünün 5 yıl boyunca pazarlama, satış ve dağıtımı konusunda tek yetkili ve başbayii olacak. GÜBRETAŞ, yerli kaynakların milli ekonomi için katma değere dönüştürülmesi hedefiyle bu ürünün yurtiçi satışlarının yanı sıra son yıllarda ağırlık verdiği ihracat çalışmaları kanalıyla yurtdışı pazarlara da ulaştırılmasını sağlayacak.

Anlaşma çerçevesinde öncelikle TKİ’nin Ilgın tesislerinde üretilen 160 bin litre TKİ HÜMAS, GÜBRETAŞ tarafından çiftçilerin kullanımına sunulacak. Projenin ikinci fazında TKİ, hümik asit tesislerini Soma Tunçbilek’e taşıdığında ortak Ar-Ge çalışmalarıyla ürünün içerik olarak zenginleştirilmesi ve maliyet optimizasyonu gibi çalışmalar da gerçekleştirilecek.

Başbayilik anlaşmasıyla 2025 yılına kadar en az 1,5 milyon litre TKİ-HÜMAS ürününün yurtiçi ve yurtdışında tarımsal üretimin kullanımına sunulması hedefleniyor.

“Önemi Zamanla Anlaşılacak”

Yapılan imza töreninde konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz,  “Bu işbirliği sayesinde tarım alanlarının verimliliği yükseltilirken, ürünün yurt dışına ihracatıyla milli ekonomiye de katkı sağlanacak. TKİ'nin 10 yılı aşkın zamandır Ar-Ge'sini yürüttüğü bu çalışmanın tarımda verimlilik problemine çözüm getirecek adımlardan biri olduğuna inanıyorum” dedi.

Anlaşmanın tarıma sağlayacağı faydaların ileride daha iyi anlaşılacağını vurgulayan Poyraz, "Türkiye olarak bazı açmazlarımız var. Gıda üretiminde tarımsal girdilerin önemli bir kısmını maalesef ithal etmek zorundayız. Bir taraftan da bu ürünleri üretme mecburiyetimiz var. Tüketicilerimize de bunları en makul fiyattan ulaştırmalıyız. Bunun için verimlilik artışı gündeme geliyor. O yüzden bu anlaşma, Türk tarımı açısından tarihi özellik taşıyor. Zaman içinde bu anlaşmanın Türkiye ekonomisi ve tarımı açısından çok önemli olduğu daha iyi anlaşılacak. Bu bize ait, yerli bir çalışma. Neresinden bakarsanız bakın, her yönüyle ülkemiz açısından faydalı bir iş. Zaman içinde, yaygınlaştıkça bunun önemini hem çiftçi hem üretici ve tüketici tarafından fiyatlara yansıması şeklinde faydalı sonuçlarını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise ürünün ihracatının Türkiye için bir katma değer oluşturacağından bahsederek “Ne yazık ki topraklarımız organik madde yönünden yeterli değil ve toprak kalitesini artırmak için hümik asidin çok önemli bir yeri var. Biz bu anlaşmayla Türkiye genelindeki tüm tarım alanlarına bu ürünü ulaştırabileceğiz. Katma değerli bu ürünün sadece yurtiçi dağıtımını değil, yurtdışına ihracı için de çalışacağız” dedi.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre 1 litrelik hümik asidin 8 tonluk hayvansal gübreye eşit olduğuna dikkat çeken Yumaklı, “Bu ciddi bir oran farkı. Bu şekilde hem kaynaktan tasarruf sağlayacağız, hem de maliyetler düşecek" ifadelerini kullandı.

TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak da yerli üreticilerin desteklenmesi ve güçlenmesinin stratejik önem arz ettiğini aktardı. TKİ'nin hümik asit üretimine 2009'da başladığını belirten Bayrak, şunları kaydetti: “Bu anlaşmada amacımız yerli ve milli kaynaklarla üretim. Gerektiğinde yılda üretim kapasitesini 1 milyon litreye kadar çıkarabileceğimiz TKİ-HÜMAS markalı sıvı hümik asit ürünümüzün kullanımının artırılmasıyla üreticimizin gübre ihtiyacı konusunda dışa bağımlılığını azaltıp, tarım topraklarının iyileşmesini ve düzenlenmesini sağlayıp, daha bereketli hale getirilmesini hedefliyoruz. Bu husustaki çalışmalarımız devam edecek.”

Ankara’da TKİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenin sonunda, günün anısına karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Kömürden Elde Edilen Hümik Asit İle Tarımda Verim Artıyor                                      

Tarım arazilerinden verim alabilmek için organik madde miktarının en az yüzde 3 olması gerekmektedir. Fakat Türkiye topraklarının büyük çoğunluğunda organik madde düzeyi yüzde 3’ün altındadır. Bu durum toprağın verim kapasitesini düşürmekte ve bitki beslemeden beklenen faydanın alınmasını engellemektedir.

Hümik asit, humusun en aktif maddesidir. Humus, toprağa atılan kimyasal gübrelerin alımını kolaylaştıran en önemli maddedir. Hümik asit, doğada en fazla Leonardit olarak adlandırılan düşük kalorili kömürlerin içerisinde bulunmaktadır.

TKİ’nin 2009’da başlattığı çalışmalarla “leonardit” adı verilen düşük kalorili kömürlerden elde edilerek geliştirilen TKİ HÜMAS, içerdiği organik madde ve hümik-fulvik asit sayesinde tarımsal üretimde toprak düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Ekim öncesi toprağın organik maddece zenginleştirilmesi, tarımsal üretimde verimi artırmaktadır. TKİ HÜMAS, öncelikle bu amaçla kullanılabilecek önemli bir üründür. Bunun yanı sıra bu ürün, damla sulamada doğrudan bitki yoluyla kullanılabilmektedir.

Hümik asit içeren TKİ-HÜMAS’ın kullanımıyla Türkiye topraklarının %90’ında yeterli miktarda bulunmayan humus oranı ve organik maddeler geri kazandırılmakta, böylece verim artışı sağlanmaktadır.

Hümik asit; toprağın havalanmasını, su tutma kabiliyetini ve bitkinin kılcal/saçak köklerini arttırmaktadır. Toprağın asit-baz dengesini sağladığı için bitkilerin köklerinden besinleri daha kolay ve hızlı almasına etki etmektedir. Katyon değişim kapasitesi çok yüksektir. Bu nedenlerle toprakta var olup bitkinin alamadığı besin elementlerini bitkinin almasını sağlarken verime ve büyüme hızına ciddi etki göstermektedir.  

Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Marketlerin 49 ve 50. şubeleri Bilecik ve Bozüyük’te, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’ın katılımıyla hizmete açıldı.

 

Üretimde devamlılığı sağlamak, tüketicilerin de kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması açısından denge unsuru olarak kurulan Kooperatif Market, 49 ve 50. Şubelerini Bilecik’te açtı.

İlk şubesi 2017'de açılan ve başlangıçta fiyat regülasyonu amacıyla büyük şehirlerde teşkilatlanan Kooperatif Marketler, tüketicilere daha yaygın bir ağ ile hizmet sunabilmek adına yurt genelinde şube sayısını artırmaya devam ediyor. Bilecik Merkez şubesinin açılışına Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Belediye Başkanı Semih Şen, Tarım Kredi Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kooperatif Market Bilecik merkez şubesinin açılışında konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, tarımsal üretimin her aşamasında kooperatif ortaklarının yanında olduklarını belirterek “Çiftçilerimizin üretime dair ihtiyaç duydukları tohum, gübre, yem, mazot, tarım alet ve makine, sulama sistemleri, sera örtüsü ve sigorta gibi girdilerin tamamını temin ediyoruz. Çiftçilerin üretim ihtiyaçlarını karşılarken girdi fiyatlarında karlılık yerine memnuniyeti önceliyor, kurum olarak bu fiyat politikasıyla piyasa düzenleme görevi de yapıyoruz. Öte yandan kooperatifler aracılığıyla çiftçilerimizden arpa, buğday, mısır, ayçiçeği, çeltik, yaş sebze ve kuru üzüm gibi ürünler başta olmak üzere 100 çeşit tarımsal ürünün piyasa fiyatlarından alımını da yapıyoruz.” dedi.

Rekabet için değil denge için varız

Kooperatif ortaklarından alınan doğal ve kaliteli ürünlerin Kooperatif Marketler aracılığı ile tüketicilere ulaştırıldığına dikkat çeken Poyraz “Üreticimizin hakkını koruduğumuz gibi tüketicinin de hakkını koruyarak ucuz, kaliteli ve doğal ürüne ulaşmasını sağladığımız, kaliteli ürünlerin hesaplı fiyatlara satışa sunulduğu marketlerimizde diğer çiftçi kooperatiflerinin ürünleri de yer alıyor. Çiftçilerimizden alınan doğal ürünler, TK Birlik’e ait tesislerde uluslararası standartlarda işlenerek, halkımıza ekonomik, kaliteli ve doğal gıda tüketim imkânı sunulmaktadır. Bu tesislerin yanı sıra piyasada düşük kapasitede çalışan sanayi işletmeleri ile de işbirliği yaparak yüksek standartlarda mamul madde haline getiriyoruz. Üretimde devamlılığı sağlarken, tüketicilerin de kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşması açısından bir denge unsuru olarak gördüğümüz Kooperatif Marketlerin amacı özel sektörle rekabet etmek değil, ihtiyaç duyulan ürünlerin piyasaya tedarikini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Bilecik marka bir şehir

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, açılışta yaptığı konuşmada Tarım Kredi Kooperatiflerinin ülkemizde tarımsal üretimi ve üretimin değerlendirilmesi bağlamında çok önemli fonksiyonlar icra eden çok köklü bir kuruluş olduğunu belirterek “Üretici boyutuyla çok geniş bir etki alanına sahipken, pazarlama alanında da özellikle Kooperatif Marketler vesilesiyle çok daha geniş bir alana hitap etmekte. Piyasa düzenleyicisi pozisyonunda, fiyat istikrarı noktasında ve ürün kalitesi noktasında ortaya bir standart koyması bakımından da örnek bir yapılanma içerisine girdi. 49.’sunun ilimizde açılıyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu ilimizin ekonomik hayatına katkı sağlayacaktır. Bilecik aynı zamanda marka bir şehir. Belki piyasaya sürdüğümüz ürünler itibariyle, ürün çeşidimiz çok ama üretim miktarımız ölçülü olduğu için her yerde Bilecik markalı ürünleri görmek mümkün olmuyor. İlimizde üretim miktarını da artırarak Kooperatif Marketler aracılığıyla daha çok yerde yer almamızı sağlayacağız” dedi.

Bilecik için çok önemli

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şen ise “Sayın Genel Müdürümüzün dediği gibi bu tarz yerler bir şehrin tüm fiyat ve kalite düzenlemesini sağlayan en önemli mekanlardır. Sayın Genel Müdürümüzün başarılı çalışmasıyla bu tarz yerler bütün Türkiye’de açılmakta. Bilecik için bu marketin diğer illerden daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü küçük bir kentiz biz. Burada bütün fiyat ve kalite düzenlemesini rahatlıkla sağlayabiliriz. O yüzden bunu başından beri çok önemsedim. Hep birlikte şık bir yer olması için çalıştık” şeklinde konuştu.

50. Kooperatif Market şubesi Bozüyük’te

Tarım Kredi Kooperatif marketlerin 50. şubesi Bozüyük’te düzenlen törenle hizmete açıldı. Açılışa Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Tarım Kredi Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Genel Müdür Poyraz, Tarım Kredi Birlik markasıyla ülke genelinde ulusal ve yerel yaklaşık 32 bin markette tüketiciyle buluştuklarını belirterek, “Tarım Kredi ulusal ve yerel market zincirleri ile kaliteli ve sağlıklı gıdayı raflara taşımaya devam ediyor. Bunun yanında fiyat konusunda da denge sağlayabilmek adına kendi marketlerimizi açıyoruz. Elbette her köşe başında bir marketimiz olsun istemiyoruz ama her ilde bir marketimiz olsun, çiftçi ürettiği ürünü doğrudan doğruya tüketiciyle buluşturabilsin istiyoruz. Bu amaçla; Ankara, Trabzon, Samsun, Eskişehir, İstanbul, Kütahya, Afyon, Manisa, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Yalova, Konya, Bolu, Bursa, İzmir’ ve bugünde Bilecik’te Kooperatif Marketlerimizin açılışını yaparak toplamda 50 marketi faaliyete geçirdik. 2017'de 1 şubeyle başlayan şu an 50'ye ulaşan, market sayımızı 2 yıl içerisinde 500'e çıkartacağız. 500 marketi Anadolu'nun il ilçelerine doğru bir şekilde yaygınlaştırmak için planlama yapıyoruz. Bu kapsamda Ankara’da 10, İstanbul’da 15, Bursa’da 3, Eskişehir’de 2, Kocaeli’de 2, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Giresun, İzmir, Konya, ordu, Sakarya ve Trabzon’da da 1’er adet olmak üzere toplam 42 mağazayı daha bu illerimizde Şubat sonuna kadar vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.” dedi.

Açılışa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Genel Müdür Poyraz da açılışa katılan vatandaşlarla sohbet ederek Tarım Kredi ürünleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin en büyük tarım fuarı "Agroexpo İzmir Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı" 15. kez kapılarını açtı. 75 ülkeden 950 firmanın buluştuğu fuara 360 bin ziyaretçinin katılımı bekleniyor.

Tarım sektöründen firma ve paydaşları bir araya getiren fuarın açılışı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin de katıldığı törenle yapıldı. Bakan Pakdemirli, 15'inci Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı sayesinde ticari ilişkilerin daha da güçleneceğini belirterek, "Sektördeki firmalar bu vesileyle rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, bu sayede marka bilinirliklerini artırmış olacaklar." dedi.

Tarım ve hayvancılık sektörünün taşıdığı potansiyeli anlatabilme araçlarından birisinin de ticari fuarlar olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Bu fuar ile inşallah ticari ilişkilerinizi daha da güçlendirmiş ve yeni iş birliklerine kapı aralamış olacağız. Sektördeki firmalar bu vesileyle rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, bu sayede marka bilinirliklerini artırmış olacaklar." diye konuştu.

"Tarımsal üretim desteklerle arttı"

Türkiye'nin  tarımsal üretim ve ihracatındaki artışta sağlanan desteklerin önemli katkısı olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Tarımsal üretimimiz sağladığımız desteklerle arttı. Son 17 yılda çiftçilerimize toplam 141 milyar lira tarımsal hibe ve destek verdik. Bunun sonucunda bitkisel üretimimiz yüzde 22 artışla 120 milyon tona, süt üretimimiz yüzde 146 artışla 20,7 milyon tona, kırmızı et üretimimiz yüzde 167 artışla 1 milyon 126 bin tona, tavuk eti üretimimiz yüzde 200 artışla 2,1 milyon tona çıkmıştır. Yumurta üretimimiz ise yüzde 66 artışla 19,3 milyar adete ulaşmıştır." dedi.

Ar-Ge ve inovasyon çok önemli

Tarımsal üretim artarken üreticiyi fiyat dalgalanmalarına karşı koruduklarını belirten Pakdemirli, üreticilerin ürünlerinde değer kaybı yaşamaması için gerektiğinde müdahale alımları da yapıldığını hatırlattı.  Bakan Pakdemirli, tarımda Ar-Ge ve inovasyonu da çok önemsediklerini vurgulayarak, "Yazılımı da tasarımı da yerli ve milli elektrikli traktörümüz test aşamasında. Çiftçimizin halihazırda kullanmakta olduğu traktörü de dönüştürebileceğiz. Tüm dizel traktörlere beygir gücüne göre dönüşüm işlemini yapabileceğiz. Gübre için de kolları sıvadık. Araştırma enstitülerimizde, akıllı tarım çalışmalarını başlattık. Bu kapsamda gübrede yüzde 30 tasarruf sağlayacağız." İfadelerini kullandı.

Tarım Kredi standına yoğun ilgi

Bakan Pakdemirli, konuşmasının ardından fuar alanındaki firmaları ziyaret ederek, ürünleri ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri standını da ziyaret eden Bakan Pakdemirli, Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’dan kooperatifler ve iştiraklerin çalışmaları ile fuarda sergilenen yenilikler hakkında bilgi aldı. Bakan Pakdemirli açılış törenine katılan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Yönetim Kurulu Üyeleri ve şirket yöneticileri ile de sohbet etti.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketlerinin standı fuar alanını gezen ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Genel Müdür Poyraz, ziyaretçilerle yakından ilgilendi, kooperatif çalışmalarını anlattı.

9 Şubat'a kadar sürecek fuarda, "Koyun-Keçi Güzellik Yarışması", "Ağır Abiler Yarışması", "Yoğurt Yeme Yarışması" gibi etkinlikler de yer alıyor.

Sayfa 1 / 20
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…