Print this page
Çarşamba, 21 Ağustos 2019 00:00

Tarım Kredide E-Dönüşüm

Written by 
Rate this item
(14 votes)

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinde bilişim sistemlerinin, kurumsal ihtiyaçlara cevap verebilmek, kurumsal iş süreçlerini güvenli ve hızlı yapılmasını sağlayabilmek, ortakları teknolojik gelişmelerden faydalandırabilmek amacıyla E-Dönüşüm çalışmaları artarak devam ediyor.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığının yeniden yapılanmasıyla önem kazanan E-Dönüşüm yazılım projeleri de faaliyete geçiyor. Merkez Birliği, bölge birlikleri ve kooperatiflerin bilgisayar ve çevre birimlerinde yenileme başlarken, bu kapsamda bilgisayarların hızlandırılması ve bakım destek süreçlerinin merkezileştirilmesiyle, kooperatiflerin üzerindeki maliyet yükü hafifletildi.

İmzalar kaldırıldı

Ortakların kredi kullanma işlemlerinin, hızlı ve güvenli olması yanı sıra sahada da yapılabilmesini sağlayan, PTT işbirliği ile hazırlanan Ortak Kart Projesi kapsamında; her yapılan kredi işlemine ait kağıt çıktılara ortaklardan ıslak imza alınmasına son verildi. Artık pos terminal cihazları üzerinden, kart pin doğrulaması ile kredi kullandırma işlemleri yapılabiliyor. Hatta nakit krediler, ortağın direk PTT banka hesabına aktarılıyor. Böylelikle yıllık 7 milyondan fazla kağıt çıktı alınmasına ve işgücü-zaman kaybına engel olunabiliyor.

Kağıt israfı bitti

E-BYS sistemi kullanımında, geçen 2 yılık süre zarfında Tarım Kredi Kooperatiflerine katma değer sağlanırken, bu kapsamda işgücü kayıpları engellendi.

E-imzalı Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile yazışma süreçleri elektronik ortamda takip edilir hale geldi. Toplamda 4.1 milyon sayfaya sahip 1.7 milyon evrak üretildiği düşünüldüğünde, 600 bin kargolanması gereken elektronik imzalı resmi evrak maliyeti kaldırıldı. Ayrıca bahsi geçen doküman yönetim ve iş akışı sisteminde ANDROID ve IOS ortamları için mobil uygulama da kullanıma sunuldu. Böylelikle telefon ve tabletler üzerinden de evrak süreçleri yönetilebilir hale geldi. Diğer yandan Merkez Birliği ve bölge birlikleri yetkililerine temin edilen mobil imzalar ile evrak imzalama/onaylama süreçleri de artık yapılabiliyor.

800 ağaç kurtarıldı

E-Dönüşüm kapsamında daha önce E-Fatura ve E-Defter uygulamaları başarı ile tamamlandıktan sonra, E-Arşiv süreçleri E-Koop otomasyon sisteminde devreye alındı. E-Arşiv uygulaması ile tüm ortaklara kesilen faturaların artık matbu kâğıt faturaya dökülmesi ortadan kalkarken, özellikle kooperatif personelinin iş yükü azaltıldı. Süreçlerin hızlanıp daha kolay ve güvenli yapılabilmesi temin edilirken, yılda yaklaşık 5 milyon adet matbu fatura maliyetinden tasarruf edildi. Bahsi geçen çalışmalarla birlikte yıllık 800 ağaç kurtarıldı.

Ayrıca; E-Dönüşümde özel entegratörlük hizmetlerini genişleten Tarım Kredi Kooperatifleri şirketi Tarnet, E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv ve E-İrsaliye uygulamalarına E-Müstahsil Makbuzu ve E-Serbest Meslek Makbuzu entegratörlüğünü de ekledi. Bu yeni çözümlerin de E-Koop otomasyon sistemine entegre edilerek kurumda kullanıma açılması için yazılım çalışmaları ise Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca sürdürülüyor.

5 milyon TL tasarruf

 

İsrafı engelleyen, daha hızlı ve güvenli kurumsal işler yapılmasını sağlayan, doğayı koruyan, özellikle zaman ve kaynak tasarrufu sağlayarak iş gücü kullanımını etkinleştiren, gerek personel gerekse ortakların işlemlerini kolaylaştıran Ortak Kart, E-Bys, E-Arşiv Fatura, E-Koop entegrasyonları gibi yenilikçi E-Dönüşüm projeleri ile dijitalleşen Tarım Kredi Kooperatiflerinde sadece kırtasiye ve kargo masraflarından bile ortalama yıllık 5 milyon TL üzerinde tasarruf sağlandı.

 

Kamu ile bütünleşme

 

E-Koop Merkezi Otomasyon Sistemine, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNIS), Adres Kayıt Sistemi (AKS), Hayvan Bilgi Sistemi (HAYBİS), Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Ulusal Yargı Ağı (UYAP), Bankalar Birliği (FİNDEKS), İştirak Şirketler ile E-Sipariş, Bereket Sigorta, Bankalar ve PTT gibi birçok dış kurum entegrasyonları da eklendi. Ayrıca, Noterler Birliği ile E-Rehin, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile E-İpotek, Gelir İdaresi Başkanlığı ile E-Beyanname ve E-Mükellef entegrasyonlarına ait ek çalışmalar ise devam ediyor.

 

Bilgiye hızlı erişim

Tarım Kredi Kooperatiflerince kullanılan E-Koop Otomasyon Sisteminde bin 200 adet farklı raporlama hizmeti veriliyor. Bu çalışmaya ilave olarak Merkez Birliği ve bölge birliklerinde, karar destek sistemi kurulmasını teminen dinamik raporlama altyapısı birkaç modülde kuruldu. Ayrıca idareciler için hazırlanan mobil raporlama sistemi de aktif olarak kullanılmaya başlandı.  Diğer yandan Tarnet ile yapılan iş birliği çerçevesinde, TÜRKSAT tarafından geliştirilen harita modelleme raporlama sistemi devreye alındı.

Yapılan bu veri yönetimi çalışmaları ile artık verinin bilgiye daha hızlı dönüştürülmesi ve daha etkin kullanılması sağlandı. Kurumsal stratejilerin belirlenebilmesi, teknolojiden daha fazla yararlanılarak ortakların kooperatif ile olan iletişim ve işlemlerinin daha hızlı/etkin yapılabilir hale gelmesi amacıyla Veri Odaklı Akıllı Tarım Uygulamaları, büyük veri ve yapay zeka da içeren mobil uygulamaları geliştiriliyor.

Read 2430 times Last modified on Çarşamba, 21 Ağustos 2019 09:12
Super User

Latest from Super User

başa dön
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…