Super User

Super User

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, gerekli hazırlıkların tamamlanmasıyla Tarım Kredi ürünlerini dijital pazar üzerinden de satacaklarını bildirdi.   

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz,  Tarım Kredi'nin her geçen gün tarımsal ve hayvansal ürün pazarındaki yetkinliğini artırdığını söyledi.

Tarım Kredi olarak hem kendilerinin bizzat açtıkları marketlerle pazara girdiklerini hem de yeni paydaşlar edindiklerini belirten Poyraz, "Hem market açıyor hem de 20 binin üzerinde markete ürün veriyoruz." dedi.

Poyraz, Nişasta Sanayicileri Derneği ile protokol imzaladıklarını ifade ederek, yıllık 1 milyon 600 bin ton civarındaki mısırı onlar adına alacaklarını ve sonraki dönemlerde onların sipariş ettiği ürünleri çiftçiye sözleşmeli üretimle ürettireceklerini dile getirdi.

Böylece ürün alım kabiliyetlerinin de her geçen gün arttığına işaret eden Poyraz, şöyle konuştu:

"Bu sene 2,5 milyar liralık ürün alım hedefi koyduk. Orta vadede hedefimiz 5 milyar liralık alım yapmak. İnşallah önümüzdeki dönemde bu hedef daha ileri taşınacak. Bir tarafta tüketim, bir tarafta üretim pazarı var. İki pazar arasındaki planlamanın düzgün yapılması, arz ve talebin örtüşmesi için esas rol alması gereken yapılar kooperatif yapıları. Türkiye'de kooperatif yapıları güçlendikçe üretici ve tüketici arasındaki bağ da güçlenecek. Üretim plansızlığından kaynaklanan mağduriyetler minimum seviyeye inecek. Bu planlama pazarla olan bağın kooperatifler vasıtasıyla kurulmasıyla mümkün olacak."

Şu anda 93 markete ulaştıklarını ifade eden Poyraz, 2021 sonu itibarıyla 500 market hedefine ulaşacaklarını belirtti.

Online satış için hazırlık

Poyraz, dijital pazar projesine ilişkin çalışma yaptıkları bilgisini de vererek, "Online satış için hazırlığımız var. Önümüzdeki aylarda eksiklerini tamamladıktan sonra, hızlı şeklide Tarım Kredi ürünlerini dijital pazar üzerinden de satacağız." ifadelerini kullandı.

Bu projeye öncelikle büyük şehirlerden başlayacaklarını vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti:

"Buralarda lojistik imkanlar ve nüfus yoğunluğu daha fazla. Pazar noktasında, pazarın test edilmesi anlamında ölçek ne kadar büyükse daha gerçekçi veriler ortaya koyuyor. Şu anda yazılımı noktasında hazırlıklar yapılıyor. Sonra lojistik aşamaları gelecek. Yıl bitmeden hizmete açılmasını hedefliyoruz. En kısa sürede lojistik altyapı tamamlandıktan sonra ürünlerimizi sadece marketlerde değil, dijital platform ile de tüketiciye ulaştırmaya başlayacağız."

Türkiye Tarım kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, İçişleri Bakanlığının yayınladığı sokağa çıkma kısıtlaması genelgesinde yer alan istisnalardan birinin de Tarım Kredi Kooperatifleri olduğunu belirterek, “Bu süreçte tarımsal üretimin devamı için kooperatiflerimizi açık tutup çiftçilerimizin ihtiyacı olan girdilerin zamanında temini noktasında tüm kooperatif ve şubelerimizde çalışmalar kesintisiz devam etti” dedi.

Ülke TV’de yayınlanan Ankara Gündemi programına canlı yayın konuğu olarak katılan Poyraz, Tarım Kredinin genel yapısı ve çalışmalarını anlattı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin olmazsa olmaz kriterinin kalite olduğunun altını çizen Poyraz; “Konuştuğumuz husus gıda. Gıdayla ilgili olarak da fiyatın dışında kaliteyi daha öne çıkarmamız gerekiyor. Yani insanların ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Ama bu ihtiyaçlar karşılanırken mümkün olduğu kadar uygun fiyatta ve kaliteli, sağlıklı, doğal bir şekilde karşılanma zorunluluğu var.” dedi.

Her anlamda esas olanın tarımsal üretimin devamı olduğunu ifade eden Poyraz, “Pandemi süresince temel girdilerin çiftçiye ulaştırılması anlamına hiçbir eksiklik yaşatmadık. Yani tohumdan ilaca, gübreden akaryakıta bu anlamda bu tedarik sürecini sağlıklı bir şekilde işlettik. Hatta Türkiye'deki genel uygulamaya bakarsanız bir takım kısıtlamalar geldi, sokağa çıkma yasağı gibi. İçişleri Bakanlığımızın yayınladığı istisnalardan bir tanesi de Tarım Kredi Kooperatifleridir. Yani bu tarımsal üretimin devamı noktasında biz kooperatiflerimizi açık tutup çiftçilerimizin ihtiyacı olan bu girdileri zamanında temini noktasında 1.625 noktada 200 şubemizde bu çalışmalar kesintisiz olarak devam etti ve Allah'a şükür şu ana kadar da bu süreci sıkıntısız atlattık diyebilirim.” şeklinde konuştu.

Sadece üretim öncesinde değil sonrasında da çiftçilerin yanında yer aldıklarını vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti: “Bu koronavirüs sürecinde tarımsal girdiler noktasında iyi bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Ama bir de tabii olayın sadece üretim öncesi tarafı değil üretim sonrası tarafı da var. Piyasada çok ciddi gıda tarafında dalgalanmalar oldu. Yani fiyat artışları oldu. Biz kooperatif marketlerimizde kendi ürettiğimiz ürünler noktasında son ana kadar fiyatlarımızı hemen hiç artırmadık. Tabii ki yani piyasa regülasyonu anlamında bunu yapmamız lazım zaten kooperatif olmak sadece üretici tarafında değil tüketici tarafında da bir denge oluşturmayı gerektiriyor.” 

“Üretici ile tüketici arasındaki bağ sağlıklı kurulmalı”

Tarım Kredi Marketler hakkında bilgi veren Poyraz, şuan için 93 markete ulaştıklarını 2021 yılı sonuna kadar da 500 markete ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Poyraz, ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerden alıp işlediği ve işlettiği ürünlerin sadece bu 93 markette satılmadığını, Türkiye genelinde 26 bin markette ürünlerin şu anda raflarda tüketicilerle buluştuğunu hatırlattı.

Poyraz, üretici ile tüketici, pazarla üretim arasındaki bağın sağlıklı kurulması gerekliliğine vurgu yaparak; “Bunu yapacaklar da kooperatif yapılanmalarıdır. Tarımsal girdiler noktasında çiftçiye biz gerekli desteği veriyoruz. Ama ürün alımı noktasına baktığımızda şu son birkaç yılda katlamalı olarak gidiyoruz. Pazar tarafıyla da bağ kurarak yapmaya çalıştığımız şey şu; bu tarafta bir pazar var. Bu pazarın ihtiyacı olan neyse bunu bir sonraki sezon çiftçiye tarımsal girdilerini vererek ve alım garantili bir şekilde çiftçiden geri almak. Şu anda bir tarafta üretici var bir tarafta tüketici var. Bu değerler zincirinde ne kadar çok halka oluşursa her bir halka ticari olarak kar elde etmek gayesiyle hareket edecek. Her bir halkanın fazlalığı tüketici tarafından ek bir maliyet demek. Yani kooperatif yapılanmaları bu anlamda çok önemli.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin varlık sebeplerinin çiftçi olduğunu vurgulayan Poyraz, şunları kaydetti: “Biz çiftçi kuruluşu olduğumuz için hem bitkisel üretimde hem de hayvansal üretimde rolümüz çiftçiye destek olmak. Şuanda hayvancılıkla iştigal eden bir şirketimiz var. Bir taraftan marketlerin sayısını 500’e çıkarmayı hedefe koyduk. Bunun yaklaşık 300 tanesinde şarküteri olacak. İstiyoruz ki bu 300 markette de bizim paydaşımız konumunda olan yetiştiricilerimizin ürettiği şarküteri ürünleri olsun. Bunun hesabını yaptık. 16 bin büyükbaş besili hayvandan bahsediyoruz. Bizim kendi şirketimizin yetiştirdiği hayvanlarla bunu karşılama şansımız yok. O zaman ne yapacağız. Buzağıyı alıyoruz yetiştiricilere veriyoruz. Diyoruz ki buzağıyı al sayısı ne kadarsa yemini de veriyoruz. Nereye satacağım kime satacağım diye endişe içinde olma. Yetiştir biz senden alacağız onu. Şu anda 3 yıllık planlama çerçevesinde 10 bin baş hayvan hedefliyoruz. 16 binin yaklaşık 5 bin küsürünü kendi çiftliklerimizden yaparken üçte ikisini bu sözleşmeli yetiştiricilikle kendi marketlerimizde satılması noktasında bir program koyduk. İnşallah hızlı bir şekilde yapacağız.” 

“Dijitalleşmeye ciddi yatırımlar yaptık”

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak dijital ortama çok ciddi yatırımlar yaptıklarını kaydederek,  “Ortaklarımızla dijital platformda ulaşma noktasında Ortak Kart Projesi başta olmak üzere, KORBİS dediğimiz Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi yazılım programlarını geliştirdik. Bu pandemi süresince tabii daha bir anlam kazandı. Market tarafında olaya baktığımız zaman da şunun da farkına vardı ki oraya da online satış ile ürettiğimiz ürünleri tüketiciye ulaştırma anlamında da bir platform geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda tam da bunun üzerine çalışıyoruz.” dedi. 

Kredilerde sabit oran uygulaması

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sabit oranlı kredi uygulamasına geçtiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz iki yıl dönem zarfında Türkiye'de hızlı bir kur artışı ve buna bağlı olarak da faizlerde artış oldu. Biz o dönem bunun bedelini hem kurum olarak hem de kendi ortaklarımız olarak çok ciddi ödedik. Sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile güzel bir çalışma yaptık. Şu anda akaryakıt haricindeki tüm tarımsal girdileri yıllık yüzde 4,5 sabit oranla çiftçilerimize kredi verir hale geldik.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak faizsiz bir modele geçmek istediklerini ifade eden Poyraz, bu anlamda sigortacılıkta Bereket Tekafülü kurduklarını söyledi. Tekafül sigortacılığı hakkında bilgiler veren Poyraz, “Tekafül sisteminde şirket sadece emanetçi konumdadır. Yani ortada bir havuz vardır. Risk bu havuzda toplanır. Ama havuzun katılımcıları kendi aralarındaki baştan bir ön kabulle, bir dayanışmayla birbirlerinin riskini üstlenirler. Yani havuzda 100 milyon para toplandı. Katılan değer ölçüsünde risk paylaşılır. Ne kadar hasar oluştu 70 milyonluk hasar oluştu. Şirket işletme masrafı neyse bunu alır. Diyelim ki 5 milyon lira masrafını aldı. Kaldı 25 milyon lira. O 25 milyon lira katılımcılara nakit olarak iade edilir veya 1 sene sonraki tekrar sigorta işlemlerinde indirim olarak oradaki sigorta poliçelerine yansıtılır.” dedi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji şirketi Tarnet tarafından yürütülecek projeyle belirlenen okullarda tarım odaklı teknoloji ve girişimcilik eğitimi verilecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından hayata geçirilecek Akıllı Tarım Atölyeleri Projesi, orta öğretim öğrencilerine hem tarımı sevdirecek hem de tarım odaklı olarak teknoloji geliştirme fırsatı sunacak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji şirketi Tarnet tarafından yürütülecek projeyle belirlenen okullarda tarım odaklı teknoloji ve girişimcilik eğitimi verilecek.

İlk olarak dijital platformda belirlenen teorik eğitimleri alacak öğrenciler, daha sonra bir eğitim öğretim döneminde 24 atölyeyi tamamlayacak.

Atölyeler problem çözme, liderlik, sosyal girişimcilik, yenilikçi düşünce, inovasyon, etik, enerji ve yaşam, temel ekoloji ve tarım, gıda, temel elektronik ve elektronik, kodlama, robotik, tasarım ve üretim, iş modeli geliştirme gibi alanlarda olacak. Okulun yapı ve talebine göre okul içerisinde veya dışında bir Akıllı Tarım Atölyeleri Laboratuvarı da kurulabilecek.

Bu atölyeler bir tarım merkezinde işlenecek ve öğrencilerden bir ürün çıkarması beklenecek. Atölyeleri başarıyla bitiren öğrenciler sertifikalarını aldıktan sonra okullarında Akıllı Tarım Atölyeleri kulüplerini kurabilecek, eğitime yeni başlayan öğrencilere mentörlük yapabilecekler.

"Gelecek kuşakların tarıma ilgisi artırılacak"

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarımda iş gücünün yaşlandığına ve toplumda tarıma yönelik ilginin azaldığına dikkati çekerek, gelecek kuşakların bu alana olan ilgisini artırmak istediklerini söyledi.

Okullarda oluşturulacak Akıllı Tarım Atölyeleri ile tarımı ortaöğretim çağındaki çocuk ve gençlerin gündemine sokacaklarını belirten Poyraz, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız erken yaşlarda teknolojiye olan ilgilerini tarım teknolojilerine odaklayarak üretime destek sağlayacak. Akıllı Tarım Atölyeleri hedefimiz 6. ve 7. sınıflar ile 9. ve 10. sınıftaki gençler. Bu gençlere laboratuvar ortamında bilişim sistemleri teknolojilerinin gerektirdiği donanımları, temel eğitimleri verirken kodlama, robotik kodlama gibi ileri eğitimleri de vereceğiz. Bir eğitim öğretim yılını kapsayacak planlama içindeyiz. Çocuklarımızın tarımsal üretim süreçlerini bizzat görmelerini yaşamalarını ve hissetmelerini istiyoruz. Bir konuda teknolojik gelişme yaptırmak istiyorsanız, o üretim süreçlerinin de o işe kafa yoranlar tarafından bilinmesi gerek."

Poyraz, projeyi bugünden yarını görerek ortaya koyduklarını aktararak, "Çünkü biliyoruz ki yarınlarda teknolojiyle hemhal olmuş kişilerin tarımla meşgul olduğunu hızla göreceğiz." dedi.

Çiftçiliğin bugün itibariyle köylerde yaşayanların faaliyeti gibi durduğunu anlatan Poyraz, buna karşın üniversite mezunu mühendislerin de üretimde aktif rol aldığı bir çağa doğru hızla gidildiğini ifade etti.

Tarımsal üretim sürecinde aktif rol alma noktasında gençleri bu alana çekmeyi ve ilgilerini bu alana toplamayı hedeflediklerini dile getiren Poyraz, "Gençlerin, teknoloji ve tarımı iç içe geçirerek ürün geliştirdiği döneme gireceğiz." diye konuştu.

"Proje hızla tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacak"

Projeyi ilk olarak özel ya da kamu ayrımı yapmadan birkaç pilot okulda hayata geçireceklerini belirten Poyraz, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde bu işi daha somut noktaya taşıyıp süreçleri başlatacağız. Pilot okullardan aldığımız geri dönüşüme göre eksiklikleri tamamladıktan sonra bunu hızlı şekilde tüm Türkiye'ye yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu eğitimleri pilot okullarda seçmeli ders mahiyetinde teklif edeceğiz. Atölyelerde bir tarımsal ürünün üretimde hangi aşamalardan geçtiğini çocuklarımız görecek. Tarımsal ürünlere ilişkin verilerin toplanması, raporlanması için yazılım gerekiyor. Bir tarımsal üretimin maliyetleri teknolojiyle nasıl aşağı çekilir? Gençleri sahaya da götürüp mevcut durumla tanıştıracağız. Gelecek tarımda, gençlerin, geleceğin burada olduğunu bilerek bu süreçlere müdahil olması lazım. Biz de bir farkındalık oluşturabilir miyiz diye çalışma başlattık."

Projenin ikinci aşamasında 7 bölgede bölgesel eğitim merkezleri kurmayı planladıklarını ve buralarda eğiticilerin eğitimlerinin gerçekleştirileceğini bildiren Poyraz, projedeki gençlerin desteğiyle üretilen ürünleri de Tarım Kredi'nin marketlerinde satışa sunmayı da planladıklarını sözlerine ekledi.

Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için tohumdan sofraya üretim zincirinin her aşamasında sorumluluk üstlenen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, gıda kolisi talep eden kurumlara 2020 yılının ilk 4 ayında 700 bin adet gıda kolisi teslim etti.

Türkiye Tarım Kredi kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Poyraz: “Hedefimiz 1 milyon adet gıda kolisi”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Kovid-19 salgını sonrası yaşanılan zorlu dönemde tarımsal üretimin aksamaması için çalışmalarını arttırarak sürdürüyor. Faaliyetlerini “tarladan sofraya” vizyonuyla yürüten Tarım Kredi, bir yandan da kurulan “kurumsal işbirlikleri” çerçevesinde kurumların ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere talep ettiği gıda ürünlerinden oluşan kolileri tedarik ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, 2019 yılında toplam 540 bin adet gıda kolisi talebini karşılarken, 2020 yılı Nisan ayı sonu itibarıyla bu rakamın 700 bin gıda kolisine ulaştığını açıkladı. Devam eden siparişler ile söz konusu rakamın daha da artacağını vurgulayan Poyraz, “Hedefimiz, yüzde 100 yerli imkanları kullanmak suretiyle talep eden kurumlara 2020 yılı sonu itibariyle 1 milyon adet gıda kolisini ulaştırmaktır” diye konuştu.

Tarım Kredi markalı ürünler gıda kolilerinde

Gıda kolilerinin tedarik sürecine ilişkin bilgi veren Poyraz, şunları kaydetti:

“Yerli ve milli gıda saikiyle ülke çiftçisinden almış olduğumuz ürünlerin işlenmesi ile nihai hale getirilen Tarım Kredi markalı nohut, fasulye, pirinç, bulgur, mercimek, ayçiçek yağı, salça, çay, un, zeytin, makarna vb. ürünleri içeren gıda kolileri, Genel Müdürlüğümüz Pazarlama Daire Başkanlığı Kurumsal Satış ve Müşteri İlişkileri Müdürlüğü ile Bölge Birliklerimizin kurumlar ile yapmış olduğu işbirlikleri çerçevesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere kurumlarımıza teslim edilmektedir.”

Ramazan ayı vesilesiyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım ulaştırmak isteyen kurumların taleplerinin Tarım Kredi tarafından karşılandığını kaydeden Poyraz, aynı zamanda Kovid-19 salgını nedeniyle başlatılan yardım çalışması kapsamında kurumların Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığıyla ulaştırılan yardım kolisi taleplerinin de yine Tarım Kredi tarafından tedarik edildiğini söyledi.

300 kuruma durmaksızın sevkiyat

Özellikle son iki aydır Tarım Kredi iştiraki Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin Etimesgut Tesisleri’ndeki  çalışanlarınca 24 saat durmaksızın çalışılarak gıda kolilerinin hazırlandığını dile getiren Poyraz, “Gıda kolileri hem kurumsal anlamda 10 yıllık paydaşımız Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Bölge Müdürlüklerine hem de Bölge Birliklerimiz ve şirketimiz Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin ortaklaşa çalışmaları ile memleketimizin dört bir yanındaki belediyeler, valilikler, sosyal yardımlaşma vakıfları gibi yaklaşık 300  kuruma yoğun bir şekilde sevk edilmektedir” dedi.

Gıda kolisi temininin önemine de dikkat çeken Poyraz, “Kurumlarımızdan alınan her gıda ürünü ve gıda kolisi siparişi, ortaklarımızdan aldığımız mahsulün artmasına vesile olmakta, bu da kurumsal misyonumuz gereği ortaklarımızın, çiftçilerimizin tarımsal ürünlerinin pazarlanması aşamasında da yalnız kalmamalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda, 2020 yılı sonunda kurumlara 1 milyon adet gıda kolisi arzı hedeflenmekle birlikte yeni kurulan kurumsal işbirlikleri ile de birçok kurum da portföyümüze dahil edilmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Poyraz, Tarım Kredi ürünleriyle hazırlanan gıda kolilerinin ePttAVM ve Tarım Kredi Kooperatif Marketler’den temin edilebildiğini sözlerine ekledi.

Bereket Sigorta, sermayedarı Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin desteğiyle geçen yıla göre yüzde 162 gelişim göstererek sektörün en hızlı büyüyen şirketi olmuştur. Sektörde kazandığı bu yeni unvanı ile Bereket Sigorta, ilhamını Anadolu’dan, gücünü dayanışmadan alan, Türkiye’nin ilk tekâfül modeli Bereket Tekafül’le sektöre yeni bir soluk kazandıracak.

Kooperatifçilikte de olduğu gibi, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşımı amaçlayan Tekafül Sigortacılığı, sigortalıların katılımcı kimlikleriyle dâhil oldukları havuz modeli olarak biliniyor. Özellikle Müslüman nüfusunun yoğun yaşadığı başta Arap bölgeleri olmak üzere Malezya, Endonezya gibi dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak uygulanan Tekafül Sigortacılığı’na olan talep, ülkemizde de katılım finans sisteminin gelişmesi ile birlikte her geçen gün artıyor.

Peki, nedir Tekafül?

Sözlük anlamı itibari ile «dayanışma, karşılıklı işbirliği, müşterek garanti» gibi anlamlara gelen Tekafül, Sigortacılık terminolojisinde “İslami Sigorta” olarak bilinmektedir. Tekafül Sigortacılığı’nda ise katılımcılar, Tekafül modelinin ana amaçları olan yardımlaşma ve dayanışma esasıyla bir araya gelerek, ödedikleri katkı primleri ile Tekafül Havuzunu oluştururlar. Katılımcıların herhangi bir hasarla karşılaşması durumunda da, tazminat ödemelerine ilişkin talepler bu havuzdan karşılanır. Hasar ödemeleri sonrasında oluşacak bakiye üzerinden katılımcılara prim iadesi imkânı sağlanır. Tekafül Sistemi, İslami Finans İlkeleri ile tam uyumlu faizsiz bir anlayışla çalışmaktadır.  Katılım Sigortacılığı Çalışma Usül ve Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde sistem Kamu otoritelerince denetlenmekte ve düzenlenmektedir. 

Bereket Sigorta A.Ş - Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş Genel Müdürü Mahmut Güngör, “Tekafül esaslarına tam uyumlu olarak kurulan, elementer ve hayat branşlarında faaliyet gösterecek iki yeni sigorta şirketimiz Bereket Katılım Sigorta A.Ş. ve Bereket Katılım Hayat A.Ş. sadece Tekafül prensipleri çerçevesinde gerçekleştireceği faaliyetler,  gözeteceği ilke-esaslar ile sektörde ilk ve örnek Tekafül modelidir” dedi. Güngör, kurulan yeni şirketlerin Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin gücü sayesinde Tekafül sigortacılığının merkezinde yer almasının ana hedefleri olduğunu belirtti.

Genel Müdür Güngör, tekafül yapısı ile uyuşmayan trafik, DASK, Tarsim gibi zorunlu branşlar hariç tüm sigorta branşlarında hizmet verecek olan Bereket Tekâfül’ün, aynı zamanda hayat sigortalarında da talepleri karşılamak üzere güçlü altyapısı ile hizmet vermeye hazır hale geldiğini kaydetti.

“Türkiye’de Tekâfül Sigortacılığı emekleme aşamasında olmakla birlikte, faizsiz finans sektörünün özellikle son beş yılda yaşadığı kayda değer büyümesine bağlı olarak ilerleyen zamanlarda hızlı bir ivme ile daha da gelişeceğini öngörüyoruz” diyen Mahmut Güngör, “Sigortadan Öte sloganıyla çıktığımız bu yolda; ülkemizde ilk Tekafül modelini uygulayan şirket olmanın üzerimize yükleyeceği sorumlulukların bilincindeyiz. Tekafül Sigortacılığı’nı Dünya’daki örnekleri ile karşılaştırdığımızda, hem demografik unsurlar hem de dışa açık bir ekonomi olması nedeniyle Türkiye’deki potansiyelinin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, piyasaya girecek yeni oyuncular da hesaba katıldığında, Tekafül Sigortacılığı’nın önümüzdeki beş yıl içerisinde sektörde yaklaşık %10 civarı bir pazar payına sahip olacağı kanaatindeyiz. Ülkemizde gerek vatandaşlarımızın gerekse dağıtım kanallarımızın, Tekafül Sigortacılığı bilinirliği ve farkındalığını arttırma misyonunu yüklenerek emin adımlar ile ilerleyecek ve üzerimize düşeni layığıyla yerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.

“Bereket Tekafül Türkiye’de bir ilk”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz da Bereket Tekafül’le sigortacılıkta yeni bir dönem başlattıklarını ifade ederek, “Bu Türkiye’de bir ilk. Birkaç ay oldu Hazine ve Maliye Bakanlığından iznini aldık. Türkiye İslam ülkeleri içerisinde nüfusu en kalabalık olan 8. ülke olduğundan ve bu yeni model sigortacılığın da uluslararası boyutta ciddi bir ivme yakalaması beklendiğinden %100 yerel sermayemiz ile bu alana yatırım yapmayı uygun gördük. Yeni şirketlerimiz pür tekafül dediğimiz, tamamen paylaşım esaslı ve faizsiz bir sistemle işleyecek. Hem hayat branşı hem de elementer branşa yönelik iki ayrı şirket halinde yapılandırdık” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak sigortacılık alanında faaliyet gösteren 4 şirketleri olduğunu hatırlatan Poyraz, “Tekafül Şirketlerini diğer şirketlerden ayıran en temel farkın; fonların faizsiz enstrümanlarda değerlendirilmesi ve hasar prim ödemeleri sonrası kalan bakiye üzerinden katılımcılara iade imkânı sunulması” olduğunu belirtti.

Sayfa 1 / 63
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…