Yazdır

Balıkesir Büyükşehir’den Tarım ve Hayvancılığa Dev Destek

0kapak“Türkiye’yi doyuran il” ve “Tarımın Başkenti” olan Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere destekleri ile çiftçinin rekabet gücü artıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik edilip daha önce dağıtımı gerçekleştirilen; 13 adet süt soğutma tankı, 8 adet selektör makinesi ve sulama ekipmanlarının sertifikaları tören ile çiftçilere verildi.

Balıkesir Balkonuk Center’de düzenlenen sertifika dağıtım törenine; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un yanı sıra ilçe belediye başkanları, Tarım kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, DSİ Bölge Müdürü Erol Şenöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, TKDK Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü, üretici birlikleri ile kooperatif yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, daire başkanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı. 

“Türkiye’ye diz çöktüremeyecekler”

Toplantıda yaptığı konuşmada İstanbul’da yaşanan menfur saldırıya vurgu yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Maalesef Türkiye bir çember altında. Bir taraftan PKK, FETÖ, DEAŞ, bir taraftan da AB’nin yapmış olduğu çalışmalar ile mücadele ediyoruz. Bir türlü Türkiye’ye diz çöktüremiyorlar,  çöktüremeyecekler. Bu milletin 15 Temmuz’da bu darbecilere, paralel yapıya karşı canını verebileceğini hesap etmediler. Bu millet Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizi canıyla, kanıyla nasıl korumuşsa, yine canıyla, kanıyla, malıyla ülkemizi korudu. Bu aziz Türk Milleti olduğu müddetçe bizi bölüp parçalayamayacaklar. Ekonomimize zarar veremeyecekler. Birliğimizi beraberliğimizi Cenabı Allah bozmasın” dedi.

“Çiftçi ve üreticimizin yanındayız”

Balıkesir’in "Türkiye'yi doyuran il" ve "Tarımın Başkenti" olduğunu ifade eden Başkan Uğur, Balıkesir’de tarım ve hayvancılığın 12 ay yapılabildiğini söyledi. Balıkesir’in Türkiye’nin en önemli hayvansal ve bitkisel üretim merkezlerinden olduğunu belirten ve Balıkesir’in Büyükşehir olma ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığının kurulma sürecinden bahseden Başkan Uğur şöyle konuştu:  “O tarihten bu yana kırsal bölgelerimizin sorunlarını ortaya koyarak bu sorunların çözümleri için elimizden geldiğince destek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanındayız. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yönelik yoksullukla mücadelede, istihdamın arttırılmasında, işsizliğin azaltılmasında, göçün önlenmesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortak projeler üretiyor. Özellikle kırsal mahallelerde, o mahallenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak projelerin oluşturulmasında, projelerin hayata geçirilmesinde şehrin diğer bileşenleriyle birlikte her türlü katkıyı sağlıyor.”

Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçi ve üreticilere desteklerinin sadece selektör makinesi ve süt soğutma tankı ile sınırlı olmadığını ifade eden Başkan Uğur, çiftçilere jeneratör, mobil kesim ünitesi, ceviz soyma ve ayıklama makinesi, bağcılık tesisi, tıbbi aromatik bitki desteklerinin de olduğunu hatırlattı. Uğur ayrıca Büyükşehir’in devam eden projeleri olan; kırsal veri tabanı, yeni hal kompleksi, çiftçi eğitim merkezi, küçük kapasiteli mezbaha ve zeytin sineği ile mücadele projelerinin devam ettiğini de belirtti.

Konuşmaların ardından Başkan Uğur ve ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Kırsal Kalkınma Daire Başkanı A.Mekin Tüzün, Balıkesir Bölge Müdürü Altın, DSİ Bölge Müdürü Şenöz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdurmuş, üretici birlikleri ile kooperatif yöneticileri, çiftçi ve üretici birlikleri ile kırsal mahalle muhtarlarına, daha önce dağıtımı yapılan selektör makinesi ve süt soğutma tankı sertifikaları verildi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla tedarik edilen ürünlerin çiftçiye büyük destek sağladığını ve üreticinin rekabet gücünü artırdığını söyledi. Altın, Büyükşehir Belediyeleri ile imzalanan protokol çerçevesinde Tarım Kredi Kooperatiflerinden tedarik edilen selektör makinası, süt soğutma tankı, arı kovanı, polen tuzağı, yem analiz cihazı, sera naylonu, buzağı kulübesi gibi birçok ürünün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere teslim edildiğini kaydetti.

Zekeriya SAYAR / BALIKESİR