Yazdır

Kütahya Bölgede Çiftçi Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı

0kapakTarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Gübretaş tarafından Kütahya Bölge Birliğine bağlı Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Uşak illerinde kooperatif yetkililerine ve önder ortaklara yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Gübretaş tarafından 4 ilde yaklaşık 600 ortağın katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarında, bitkiye özel ürünlerin ve Süper Ekin gübresinin tanıtımının yanı sıra, ‘Hububat Bitkilerinde Besleme ve Gübreleme Teknikleri’ anlatıldı.

Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede;

“Kütahya Bölge olarak eğitime önem veriyoruz. Gübre ve gübrelemede toprak analizinin önemi çok büyük. Elimizde olan toprakları genişletme imkânımız yok. Bu nedenle, birim alandan elde ettiğimiz ürünlerin miktarını ve kalitesini artırmamız gerekir. Bunu da ancak doğru bakım ve besleme ile yapabiliriz. Kahvehane toplantılarının yanında bu tür önder çiftçi eğitim çalışmalarına da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gübretaş İzmir Bölge Müdürü Hasan Altas sunumunda Gübretaş ürünlerinin kullanım ve içeriklerini tanıttı. Altas, toplantıda öncelikle bitki besin elementi bakımından içeriği zengin, özel üretilen Süper Ekin gübresi kullanımını aktarırken; hububat bitkileri, şeker pancarı ve mısır ürünlerinde gübrelemenin zamanı ve önemini anlattı.

Gübretaş saha elemanı Salih Yıldız ise, hububat bitkilerinde en sık görülen hastalık ve zararlıları görselleri ile birlikte aktararak, mücadele yöntemleri ve kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünlerinin bilgisini verdi.

Sunumlarla devam eden toplantılar, ortaklarla soru cevap şeklinde sona erdi.

Toplantılara, Kütahya Bölge Müdür Yardımcıları Mesut Özgür, Mehmet Şeker ve Halil Oyan, Gübretaş Pazarlama Müdürü Yusuf Karatekin, kooperatif yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

İsmail UYGUN-KÜTAHYA