Yazdır

Bosna Hersek-Türkiye Tarım İş Forumu

20171026 2 26504675 27192120Türkiye ve Bosna Hersek arasında tarım sektöründe faaliyet gösteren iki ülke firmalarına diyalog imkânı sağlamak adına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın teşrifleri ile Bosna Hersek-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlendi. Foruma, Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Genel Müdür Ayhan Karayama iştirak etti.

Türk tarım sektörünün mevcut pazar payını geliştirmek ve yeni ülkelere açılım yapmak için düzenlenen tarım iş forumlarının on ikincisi olan Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu,  Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic eş başkanlığında Türkiye'den 120, Bosna Hersek'den ise 180'nin üzerinde iş insanın katılımı ile 26 Ekim 2017 tarihinde Saraybosna'da gerçekleştirildi.

Tarım İş Forumu'nun açılış konuşmasında Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki yakın ilişkileri vurgulayarak iki ülkenin birbirinin en zor zamanlarında hep destek olduklarını dile getirdi. Bakan Fakıbaba, Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ticaret hacminin 1 milyar doları aşması için her türlü çabayı göstereceklerini de belirtti.

Bugüne kadar Gürcistan, İran, Ukrayna, Azerbaycan, Çekya, Arnavutluk, Sırbistan, Rusya ve Katar olmak üzere toplam 9 ülke ile ikili görüşme yaptıklarını hatırlatan Fakıbaba, Afrika kıtasından 50, Arap dünyasından 18 ülke ile bölgesel düzeyde tarım iş forumları düzenlediklerini de aktardı. Bakan Fakıbaba bu forumlar neticesinde iki taraf için de çok önemli ticari gelişmeler elde edildiğini kaydederek tarım iş forumlarının, tarımsal yatırım alanlarının belirlenmesi, geliştirilmesi, tarımsal iş birliği ve sektördeki firmaların sürdürülebilir iş birliği kurması adına da önemli katkı sağladığını söyledi. Fakıbaba,  2018 yılında Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu'nun ikincisini Türkiye'de gerçekleştirme kararı aldıklarını da müjdeledi. 

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu'nun,  tarım alanında son yıllarda ülkede yapılan en önemli etkinlik olduğunu vurgulayarak foruma 80'den fazla önemli Türk şirketinin katıldığını ifade etti. Sarovic konuşmasında,  Türkiye'nin dış ticarette Bosna Hersek için en önemli ülke olduğunu belirtti ve 2016 yılında tarım ürünlerinin ihracatı konusunda elde ettikleri ivmenin bu yıl da sürmesini beklediklerini dile getirdi. 

Türkiye'nin tarım alanında önemli bir güç olduğunun altını çizen Sarovic, Türkiye ile mevcut ekonomik iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki yatırım imkânlarının daha uygun hale getirilmesiyle daha fazla Türk yatırımcının Bosna Hersek'e geleceğini sözlerine ekledi.

Tarım İş Forumu'nun açılışında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Nemanja Vasic de birer konuşma gerçekleştirdi. 

Türkiye - Bosna Hersek Tarım İş Forumu açılış konuşmaları öncesinde "Türkiye ve Bosna Hersek Ortak Tarım Ticareti'nin Geleceği" başlıklı panelde Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Midhat Salı, Bosna Hersek Dış Yatırım Ajansı Tanıtım ve Analiz Departman Müdürü Slavica Korica, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Ziraat Bankası Bosna Hersek Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş'da tarımsal finans, Bosna  Hersek'de yatırım ve tarım ticareti üzerine sunumlar gerçekleştirdi. 

B2B görüşmelerinde Türkiye ve Bosna Hersek'den başta kırmızı et, tohumculuk, süt ürünleri, un, bitkisel yağ, yaş meyve ve sebze ile tarımsal finansman olmak üzere birçok alt sektör temsilcileri önemli bağlantılar kurarak, iş hacimlerini arttırma imkanı buldu. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri olarak hazırlanan masada da ayrıca şirketlerden Gübretaş, İmece Plastik, Tarkim, Tareks ve TK Birlik temsil edildi.