Yazdır

Tarım Kredide Atama Töreni

0kapakTarım Kredi Kooperatiflerince Bölge Birliklerine bağlı kooperatiflerde çalıştırılmak üzere istihdam edilecek 484 aday memur, atama yazılarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in katıldığı törenle teslim aldı.

Tarım Kredi Kooperatiflerince Bölge Birliklerine bağlı kooperatiflerde çalıştırılmak üzere istihdam edilecek aday memurlar için TRT Arı Stüdyosu’nda tören düzenlendi.

Törene başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş olmak üzere Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Genel Müdür Ayhan Karayama, Koop-İş Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetçiler, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Birim Müdürleri, Bölge Müdürleri ve iştiraklerin yetkilileri katıldı

Tarım Kredi Kooperatiflerinde göreve yeni başlayacak olan personel için düzenlenen törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş,  “Ülke tarımına hizmet edecek 484 genç arkadaşımızla bir arada olmak ve onların ideallerine, heyecanlarına ortak olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.” diyerek sözlerine başladı.

Tarımın insanlığın en kadim uğraşı olduğunu ifade eden Daniş, “Tarım sektörü, halkımızın gıda ihtiyacının güvence altına alınması bakımından oldukça stratejik bir sektördür. İnsan yaratıldığı günden bu güne dek topraktan geçimini sağlamıştır.” dedi.

Daniş, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye’nin en köklü kurumlardan bir tanesi olduğuna dikkat çekerek; “Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendine ait bir kültürü vardır. Sizlerde zamanla daha iyi anlayacaksınız ki çok büyük bir aileniz var. Bu, insanın kendisini güvencede hissedebileceği, ihtiyacı olan bir gruba ait olma içgüdüsünü de tamamlayan en büyük nimetlerden bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Daniş son olarak göreve yeni başlayacak olan personele hitaben şunları kaydetti: “Yapılan sınav ve incelemeler neticesinde yaklaşık 500 arkadaşımız bu kurumda çalışmayı hak etmiş. Benim sizlerden ilk önce isteyeceğim heyecanınızı ve idealizminizi kaybetmemeniz. Her zaman yeniliğin peşinde olun. Yaptığınız işi, bölgenizdeki ürünlerin katma değerini nasıl artırabilirim. Üreticinin ekmeğini nasıl çoğaltabilirim. Türk tarımını nasıl daha ileriye götürebilirim bunun arayışında olun.  Bugün Avrupa’da tarım, gayrisafi milli hasılada birinci; dünyada da zaman zaman yedi zaman zamanda sekizinci sırada yer alıyoruz. Sizler bu uğurda çalıştıkça inanıyorum ki sizin bu dinamizm ve heyecanınızla dünyadaki sıralamamız daha üst basamaklara tırmanacaktır. Yeni görevleriniz önce size sonra Tarım Kredi camiasına ve Türk tarımına hayırlı uğurlu olsun temennisinde bulunuyorum.” dedi. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, Türkiye’de tarımsal kooperatifçiliğin lider kuruluşu olduğuna dikkat çekerek; “Biz, gece gündüz demeden zorlu şartlarda üretim yapmaya çalışan, ekmeğini taştan çıkaran eli nasırlı üreticilerimizin ödedikleri sermayelerle oluşturduğu bir kurumuz.” dedi.

Tarım ve gıda üretiminin sadece bugünün değil geleceğinde meselesi haline geldiğini vurgulayan Külcü, “Gıda üretmek, insanların beslenmesini sağlamak gelecekte daha zor olacak. Bu sebeple tarımın önemi dahada artacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da su ve toprak kaynaklarının korunması ile gıda güvenliğinin sağlanması öncelikli gündemi haline gelmiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bizler de bu bilinçle Bakanlığımız ile kooordinasyon içerisinde üzerimize düşeni yapma gayretini gösteriyoruz.”  diye konuştu.

Külcü, “Bugün aramızda bulunan genç arkadaşlarımız da yurdumuzun farklı köşelerinde yer alarak kurmumuzun gücüne güç katacak. Bu sayede Türk tarımına sağladığımız katkıyı artırarak devam ettireceğimize inancım tam. Bu gün itibariyle yaklaşık sekiz bin çalışanı olan Tarım Kredi Kooperatifleri mensubu olmak gurur ve onur verici. 1626 noktada var olan Tarım Kredi Kooperatifleri çalışanı olarak,  Edirne’den Kars’a nereye giderseniz gidin çalacak bir kapınız mutlaka vardır.” diyerek göreve yeni başlayan gençlere hayırlı oldun temennisinde bulundu.

Kooperatifçiliğin işbirliği, yardımlaşma ve birlikte iş yapma anlamına geldiğini ifade eden Genel Müdür Ayhan Karayama, “Dünya nüfusunun yüzde 10’u kooperatiflere üye. Avrupa’ya gelişmiş ülkelere baktığımızda yüzde 70-80’lere varan bir kooperatifleşme görüyoruz. Yani aslında gelişmenin temelinde kooperatifçilik var. Türkiye’de bu, dünya ortalamasının altında maalesef. Ama ülkemizde tarım sektöründe kim var dediğimizde de ilk akla gelen şüphesiz Tarım Kredi Kooperatifleridir.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında katılımcılara bilgi veren Karayama, “Tarım Kredi Kooperatifleri; bugün 17 bölge birliği, 1625 kooperatifi, 194 hizmet bürosu, 12 şirketi ve yaklaşık 7 bin 500 çalışanı ile 1 milyon çiftçi ortağı ve ülke çiftçisine hizmet veren büyük bir ailedir. Tarım Kredi Kooperatifleri, bugün 21 Milyar TL aktif büyüklüğe, 11 milyar TL ciroya ve 7.5 Milyar TL kredi hacmine ulaşmıştır. 2000'li yıllarda Dünya Bankası ve IMF tarafından kapatılması ve personel sayısının azaltılması amacıyla çalışmalar yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri, 2004 yılından sonra çiftçimizin, kooperatiflerine sahip çıkması ve personelimizin gece gündüz demeden çalışması neticesinde günden güne büyümüştür.” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, öncelikle ortaklarının gübre, yem, mazot ve tohum gibi girdi ihtiyaçlarını en kaliteli ve en uygun fiyatlı olacak şekilde karşıladığını belirten Genel Müdür Karayama, çiftçinin piyasada kendisini yalnız hissetmemesi adına ürettikleri ürünlerinin değerlendirilmesi ve pazarlanması konusunda da şirketleri ile hizmet sunduğunu söyledi.

Karayama konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarım Kredi Kooperatifleri, ağırlıklı olarak küçük ölçekli üreticilere kredi kullandırmaktadır. Bu kredilerin yüzde 80’ini ise ayni krediler oluşturmaktadır. Yani Tarım Kredi, çiftçilerimizin; gübre, mazot, tohum, zirai ilaç, yem, makina ekipman gibi ihtiyaçlarını en uygun fiyat ve kalitede karşılamaktadır.

Göreve geldiğimizden bu yana yani yaklaşık iki yıldır, büyüme için önemli adımlar attık. Şirketlerimiz ile yaklaşık “640 milyon liralık” yeni yatırım planlayarak uygulamaya koyduk.

Sigorta şirketleri, 4 yeni yem fabrikası, Adıyaman’da yapılan badem ve fıstık işleme tesisi, Balıkesir Gömeç'teki zeytinyağı fabrikası,  Kırklareli’nde ayçiçek yağı fabrikası, ülkemizin 5 farklı noktasında 330 bin ton Lisanslı Depo yapılması, hayvancılık ve tohumculuk tesisi yatırımları, mevcut tesislerde kapasite artırım ve iyileştirme yatırımlarıyla 400 civarında yeni istihdam oluşturmayı hedefledik.

Tarım Kredi Kooperatifleri ürün değerlendirme faaliyetleri kapsamında da başta ayçiçeği, dane mısır, buğday, arpa, çeltik, çay ve meyve-sebze olmak üzere, 40’a yakın tarımsal ürünü değer fiyatından almaktadır.

Tarım Kredi, ulusal market zincirleri ile yapılan protokollerle 2017 yılında çiftçimizden 20 bin ton yaş meyve ve sebze alımı gerçekleştirmeyi hedeflemiş, ilk 9 aylık dönemde bu kapsamda 9 bin ton ürün kooperatiflerden aracısız olarak market zincirlerine teslim edilmiştir.”

Tarım Kredi Kooperatiflerinin sözü edilen faaliyetleri insan kaynağıyla yaptığını kaydeden Karayama konuşmasını; “Bugünden itibaren sizler de bu insan kaynağına dahil oluyorsunuz. Bu aşamada sizlere düşen; işinizi sevmeniz, emek vermeniz, çaba göstermeniz, sevgi ve saygı içinde çalışmanızdır.  Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Hükümetimizin, Bakanlığımızın, ortaklarımızın ve özverili çalışanlarımızın destekleriyle ülke tarımına ve çiftçisine hizmet etmeye devam edeceğiz.” sözleriyle noktaladı.

Konuşmaların ardından, Bakan Yardımcısı Daniş, Yönetim Kurulu Başkanı Külcü, Genel Müdür Karayama ve Sendika Başkanı Alemdar tarafından, farklı bölgelerden temsilen belirlenen memur adaylarına atama yazıları takdim edildi.