Yazdır

Akdeniz’in Turuncu Altını Raflarda Yerini Aldı

0kapakMersin Bölge Birliğine bağlı Erzin ve Misis Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün değerlendirme kapsamında alınan mandalina ve portakallar ulusal market zincirlerinden Carrefour SA’ya sevk edildi.

Mandalina alımının yapıldığı Erzin Kooperatifini ziyaret eden Mersin Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice; “Tarım sektöründe önemli bir yere sahip olan narenciye,  bölgemiz açısından da büyük bir öneme sahiptir. Dünyada narenciye üretimi yaklaşık 140 milyon ton olup Çin, Brezilya ve ABD ilk sırada yer alan ülkelerdir. Ülkemiz yaklaşık 4 milyon ton üretim ile dünyada ilk on ülke içinde yer almaktadır. Son yıllarda bölgemizde narenciye üretiminin her geçen yıl arttığı, üreticilerin ürettikleri ürünleri pazarlama noktasında sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir. Bu bakımdan zor zamanda çiftçinin yanında olan kurumumuz ulusal market zincirlerinden Carrefour Sa ile işbirliği yaparak ortaklarımızdan portakal ve mandalina alımı yapmaktadır.”

Bölge olarak ilk defa bu kadar yüksek miktarlarda bir alım yapıldığını belirten Eyice, bölgesel olarak yoğun yetiştirilen mandalinanın alımı noktasında görevli personel nezaretinde kesim yapıldığını ve tüketicilerin beğenisi noktasında alıma devam edeceklerini belirtti.

Eyice ayrıca, bu ürünün alımı noktasında büyük bir özveri gösteren Erzin ve Misis Kooperatiflerinin personeline ve bu protokolün hazırlanmasında emeği bulunan Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanlığına çalışanlarına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Mert Can YILMAZ / MERSİN