Yazdır

Tarım Zirvesi, Antalya’da bir araya geldi

0kapakGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Tarımsal Finans Zirvesi, 11-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya Akra Barut Otel’de yapıldı. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan KARAYAMA’nın da, 1. Oturumunda konuşmacı olarak katıldığı zirvede tarımsal finansın geleceği masaya yatırıldı.

İki gün süren zirveye sektördeki paydaşların yanı sıra 13 kamu kurumu, 6 üniversite, odalar, birlikler ve kooperatiflerden oluşan 27 sivil toplum kuruluşu, 21 banka ve 5 sigorta şirketinin temsilcileri katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali KOÇAK’ın konuşması ile başlayan zirvede çalışma gruplarının oturumları ile devam edildi.1. Grupta Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden Prof. Dr. Gökhan ÖZERTAN moderatörlüğünde “Tarımsal Finansman ve Geleceği”; 2. Grupta Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Erdoğan GÜNEŞ moderatörlüğünde “Tarımsal Finansman Kaynakları ve Geliştirilmesi”; 3. Grupta ise Hazine Müsteşarlığı, Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet GENÇ moderatörlüğünde “Tarımsal Finansman ve Sigorta” konuları tartışıldı.

Tarım sektörünün güçlü büyüme potansiyeli ile daha geniş ürün yelpazesinde finansman desteğine ihtiyaç duyulduğu belirtilen zirvede, sektörün artık  “tohumun toprağa düşmesinden ürünün hasat edilmesine kadar” değil, “çiftlikten çatala” her adımda finanse edilme ihtiyacı içerisinde olduğunun altı çizildi.

Zirveye Tarım Krediyi temsilen, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut GÜNGÖR ve Krediler ve Mali İşler Daire Başkanı Yahya ALTINKAYA, Antalya Bölge Müdürü İbrahim Kamil Kabalar ve Krediler Müdürü Kenan Kamil Yenice de katıldı.