Yazdır

Trakya’da Bir İlk…

0kapakTekirdağ Bölge Birliğince, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının havza bazlı destekleme modeli paralelinde Trakya’da ilk defa yapılacak sözleşmeli nohut üretimi ile ilgili tören düzenlendi.

Lüleburgaz Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen törene; Tekirdağ Bölge Müdürü Ergin Çubukcu, Lüleburgaz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abuzer Sağdıç, TekirdağBölge Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Seçkin Sebit, Bölge Birliğinden ilgili personel, Tarım Kredi Birlik Bölge Sorumlusu Meltem Öztrak, Lüleburgaz ve Ahmetbey Tarım Kredi Kooperatiflerinin yetkilileri ile sözleşmeli nohut üretimi yapacak ortaklar katıldı.

Bölge Müdürü Çubukcu törende yaptığı açıklamada; “Trakya’da ilk defa planlanan ve Lüleburgaz Tarım ilçe müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan çalışma ile 7 kooperatifimizde 112 ortağımız ile sözleşme imzalanarak 5 bin 474 dekar alanda nohut ekimi yapılacak. Hasat zamanında da yaklaşık bin 100 ton civarında ürün piyasa şartlarından, sözleşme imzalanmış ortaklarımızdan alınıp, Tarım Kredi Kooperatiflerinin şirketi olan Tarım Kredi Birliğe devredilecek. Ürünler şirketimizce işlenip paketlendikten sonra hem Tarım Kredi Kooperatiflerinde satışa sunulacak hem de Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Mehmetçiğimizin bakliyat ihtiyaçları Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından karşılanacak.” dedi.

Çubukcu ayrıca, “Bu yıl ilk defa yapılacak bu pilot projenin başarılı olması halinde, Bakanlığımızın havza bazlı destekleme modeli doğrultusunda, ortaklarımızın ürün desenini çeşitlendirmek ve gelirlerini arttırmak adına projenin, tüm Trakya’da uygulanması için çalışmalar yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Fatih DURAN / TEKİRDAĞ