Yazdır

Kütahya Bölge, Çiftçileri Bilgilendirdi

0kapakKütahya Bölge Birliği, danelik ve silajlık mısır yetiştiriciliği hakkında köy toplantıları düzenledi.

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illerinde danelik ve silajlık mısır hakkında Tarım Kredi Kooperatifleri iştirakleri olan Tareks A.Ş., Tarım Kredi Yem A.Ş.  ve İmece Plastik A.Ş.’nin katılımları ile köy toplantıları yapıldı.

Toplantılara, Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Özgür,  Tedarik ve Pazarlama personeli Ali Mollaoğlu, Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesi Müdürü Hüseyin Durmuş, Tareks personeli Tolga Karadeniz ve Hamdi Akkurt, Bölge Birliği ziraat mühendisleri ve ilgili kooperatiflerdeki personel katıldı.

Bir hafta boyunca süren toplantıların bir kısmına katılan Bölge Müdürü Özkan İnci yaptığı konuşmalarda şunları kaydetti:

 “Kooperatiflerimizin yöresinde üretim yapan ortaklarımızın ve üreticilerimizin yetiştirdiği ürün çeşitlerini artırması gerekmektedir. Bu sebeple Kütahya Bölge Birliği olarak İnönü, Aslanapa ve Afyonkarahisar Tarım Kredi Kooperatiflerine silajlık mısır paketleme tesisleri kurduk. Ayrıca Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesine danelik mısır kurutma tesisi ve flake tesisi kurulmaktadır. Ortaklarımız ile sözleşmeli danelik ve silajlık mısır ekilişi de yapacağız. Tarım Kredi olarak çiftçimizin menfaatine olan bütün gelişmelere ön ayak olmaktayız. Artık iş biraz da çiftçimize düşüyor. Her sene ektiği ürünlere alternatif olarak danelik ve silajlık mısır ekilişi yapabilirler. Ürünlerinin pazar kaygısı da yok. Çünkü bunlara Tarım Kredi olarak biz talibiz. Biz alacağız.”

Taresk tarafından yetiştirilen tohumluk mısır çeşitlerinin tanıtımını yapan Tareks personeli Tolga Karadeniz ve Hamdi Akkurt, mısır tarımı hakkında bilgi vererek; çiftçilerin sorularını cevapladılar.

Her sene ektikleri pancar, buğday, arpa gibi ürünlerin artık ekonomik verimliliğinin kalmadığını ve alternatif ürün olarak danelik ve silajlık mısırın yörelerinde ekileceğini belirten çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine hem kurulan tesisler için hem de mısır tarımı eğitimi için teşekkür ettiler.

Emrah BASTI / KÜTAHYA