Yazdır

Harran Üniversitesi İle “İş Başı Eğitimi” Protokolü

0kapakMerkez Birliğinin onayı ile Şanlıurfa Bölge Birliği ve Harran Üniversitesi arasında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerine yönelik “İş Başı Eğitimi” protokolü imzalandı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Şanlıurfa Bölge Müdürü Vekili Mustafa Önol, “İş Başı Eğitimi” protokolü ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin öğrenciler nezdinde bilinirliğini artırmanın; bu öğrencilerin mezun olduktan sonra tanıdıkları bir kurumda meslek hayatına atılmaları, ortak olmaları ve tarımla uğraşan çevrelerine kurumu anlatmaları açısından önemli olduğunu belirtti.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 150 yıllık bir geçmişe sahip, çiftçilerin her türlü ihtiyacını; güvenilir, kaliteli ve zamanında karşılayan çiftçi dostu bir kuruluş olduğunu dile getiren Mustafa Önol, protokolün amacının; öğrencilerin teorik bilgilerini Tarım Kredi Kooperatiflerinde çalışan ziraat mühendisleri eşliğinde sahada kullanması ve sahadan edinecekleri tecrübeyi de bilgi birikimlerine katması olduğunu belirterek taraflara hayırlı olmasını diledi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Recep Gündoğan, “Bu yeni uygulama ile öğrenciler teorik bilgilerin yansıra pratik  olarak öğreneceklerini,  fiili olarak uygulayıp üretim yapacaklar ve okula devam ederken gelir elde edecekler. Diğer yandan  kooperatifçilik ve tarım sigortacılığı gibi konularda da beceri kazanacaklar.” dedi.

Ayrıca bu yıldan itibaren öğrencilerin bir yarıyıl işbaşı eğitimi yapacaklarını belirten Dekan Gündoğan, öğrencilerin 4-6 ay süreyle  ücretli ve sigortalı  olarak   çalışacaklarını böylece iş ve işyeri tecrübesi kazanacaklarını da söyledi. Bu tür yeni uygulamalarla ziraat fakültesinin daha cazip hale geleceğine de dikkat çeken Gündoğan, bu sene tercih yapacak öğrencilere Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesini tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Harran Üniversitesinin taraf olduğu protokol kapsamında öğrencilerin ücretleri Harran Üniversitesi tarafından ödenecek.

Ceyhan KUZAYTEPE / ŞANLIURFA