Yazdır

Ankara Bölgede 2017 Performans Ödülleri Verildi

0kapakAnkara Bölge Birliğinde 2017 yılı değerlendirme toplantısı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının sonunda performans ödülü almaya hak kazanan kooperatifçiler hediyelerini Genel Müdür Poyraz’ın elinden aldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, bölge birliği ziyaretlerine Ankara’dan başladı. Ziyaret esnasında Ankara, Kastamonu, Kırıkkale, Çorum ve Çankırı kooperatif yetkililerinin de katıldığı değerlendirme toplantısında Genel Müdür Poyraz şunları kaydetti: "Göreve başladığımız günden bu yana kurumuzu ve kurumumuzun değerli personelini tanımaya çalışıyoruz. Tabii bir diğer taraftanda bizden hizmet ve üretim bekleyen eli nasırlı çiftçilerimiz var. Onların ihtiyaçlarını karşılayacak projeler üretmeye çalışıyoruz. İlk geldiğimiz günde söylediğimiz gibi Tarım Kredi Kooperatifleri, bir milyon çiftçi ortağı, 1625 kooperatifi ve 17 bölge birliği ile muhteşem bir yapı ve bu yapı hak ettiği yere mutlaka gelecektir.  Tarım Kredi bir milyon üyesi olan ve onlar tarafından yönetilen çok büyük bir sivil toplum kuruluşu. Bu kurumu gerçek anlamda bir Kooperatif gibi yönetme mecburiyetimiz var.”

Tarım Kredinin sahip olduğu potansiyelin büyüklüğünün kelimeler ile anlatılamayacağına dikkat çeken Poyraz, “Bütün çiftçilerimize ve ailelerine doğrudan doğruya ulaşma imkanımız var. Bununda ötesinde yapılan üretimin değerlendirilmesiyle 80 milyona ulaşma imkanımız var. Eğer Türkiye’de ülke tarımı ile alakalı bir şey yapılacaksa bizden başka adres yok. Tarımda bir sıçrama yapılacak ise bunu yapabilecek tek kuruluş Tarım Kredi Kooperatifleridir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekir. Ama biz ilk önce kendi kendimizin farkına varmamız lazım. Bu söylediğim iddialı söylemleri yapabilecek muazzam bir yetişmiş personelimiz var. Ben buna güveniyorum. Bu bizim en büyük artımız. 13 tane şirketimiz var ve bunların 3 tanesi, Türkiye’deki ilk beş yüz şirketin arasında. Bu yapı bir orkestra biçiminde çalıştırılırsa izlemekten ve dinlemekten herkes keyif alacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bölge Müdürü Veli Altunkaş ise, “Bölge Birliğimiz faaliyet alanında bulunan illerde kooperatiflerimizin etkin bir şekilde çalışması, üreticilerin tarımsal faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu girdileri tedarik etmek, ürün değerlendirmesinde etkin bir rol almak ve Genel Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu projelerin sahada uygulamalarını yapmak temel görevlerimiz arasındadır. Pasif durumda olan ve kooperatifimize ortak olmayan çiftçilerimizi Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ile koordinasyon yaparak kooperatiflerimize yeniden kazandırmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Temel hedefimiz çiftçi kayıt sistemine kayıt olan her üreticiyi kooperatiflerimize ortak yapmaktır. Bölge Birliğimiz faaliyet alanında kullanılan kimyevi gübrenin yüzde 37’sini biz tedarik ediyoruz. Çiftçilerimizin yapmış olduğu üretimde gerek ürün verimi gerekse ürün kalitesinin artırılmasında iştiraklerimiz ile saha çalışmalarına önem veriyoruz. ” dedi.

Toplantının sonunda 2017 yılı performans değerlendirmesinde başarılı olan kooperatiflerin yetkililerine ödülleri Genel Müdür Poyraz tarafından takdim edildi.