Yazdır

Poyraz’dan Azerbaycan Ziyareti

0kapakTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, ikili ticari görüşmeler yapmak üzere Azerbaycan’a ziyarette bulundu.

Genel Müdür Poyraz, programı kapsamında ilk olarak, Azerbaycan’da faaliyet gösteren özel bir zirai ilaç fabrikasını ziyaret etti. Fabrikada incelemelerde bulunan Poyraz, yetkililerle görüştü.

Poyraz, daha sonra Azerbaycan Milli Meclisine giderek, Tarım Komisyonu Başkanı Eldar İbrahimov’u ziyaret etti. Dost ve kardeş iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin konuşulduğu görüşmede; tarımsal ticaret hacminin artırılmasına yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Poyraz, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkinin sarsılmaz bir bağ olduğunu belirterek, “Türkiye ve Azerbaycan, ‘iki devlet tek millet’ ilkesi doğrultusunda gerek iki ülkenin bağımsızlığı gerekse ekonomik gelişimi için her türlü destek ve gayreti her zaman göstermiş ve gösterecektir. İki ülke arasında özellikle tarımsal ticaret hacminin artırılmasının stratejik bir hedef olduğuna inanıyorum. Ülkemizde milli tarım ilkesine nasıl önem veriyorsak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile tarımsal işbirliğine de aynı derece önem vermekteyiz. Önümüzdeki dönemde bu işbirliğinin olumlu yansımalarını hep birlikte göreceğiz” dedi.

İbrahimov ile görüşmesi sonrası Azerbaycan’ın en önemli kredi kuruluşu Agrocredit’i  ziyaret eden Poyraz, burada da Genel Müdür Memmed Musayev ile tarımsal işbirliği üzerine istişarede bulundu.

Azerbaycan Parlamentosu’nun kuruluşunun 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen "Parlamentolar arası Futbol Turnuvası"nı da takip eden Poyraz, turnuvaya katılan TBMM Parlamenterler Futbol takımında yer aldı. Azerbaycan, Türkiye, Ukrayna, Letonya ve Polonya olmak üzere 5 ülkeden toplamda 80 milletvekilinin katılımıyla düzenlenen turnuva renkli görüntülere sahne oldu. İlk maçında Polonya’yı 5-1’lik skorla geçen TBMM Parlamenterler Futbol Takımı, yarı final müsabakasında Ukrayna karşında 4-2 kaybederek final şansını kaybetti.