Yazdır

Tarım Kredi, Çin İthalat Fuarı’na Katılacak

0kapak5-10 Kasım tarihlerinde Şanghay'da düzenlenecek olan 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na Türkiye’nin katılımı protokolü, Çin Halk Cumhuriyeti Tarım Bakan Yardımcısı Qu Dongyu ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş arasında imzalandı.

İmza törenine, Çin Halk Cumhuriyeti Ataşesi Li Qian, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları ile Çinli misafirler katıldı. Protokolün imzalanmasının ardından, iftar yemeğine davet edilen Çinli konuklar için semazen gösterisi yapıldı. Tasavvuf müziğini ve semazenlere hayranlıkla izlediğini belirten Qu Dongyu, “Çin ve Türkiye, köklü geçmiş ve güçlü kültürel mirasa sahip iki büyük ülke. Bundan sonra ekonomik faaliyetlerle kuracağımız sağlam köprüler ile kültürünüzü daha yakından tanıma imkanı bulacağım” dedi.

Çinli misafirlere Tarım Kredi Kooperatiflerine ait ürünleri tanıtan Bakan Daniş ise “Katılacağımız fuar ile çok büyük bir pazara gireceğiz. Biz bu yolu açmak için Bakanlık olarak gereken adımları attık. Tarım Kredi’de sahip olduğu potansiyel ve tecrübesi ile Çin pazarında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecektir” diye konuştu.

Çinli konuklara hediye takdim eden Genel Müdür Poyraz, “Geçtiğimiz günlerde bizzat giderek temaslarda bulunduğum Çin, Türkiye için çok önemli bir pazar. Biz Tarım Kredi ailesi olarak üreticilerimize verdiğimiz desteğin en önemli kısmını, ürettiklerini tüketici ile buluşturması noktasında veriyoruz. Katılacağımız fuar ile de Çin pazarında adımızı duyurmak ve sağlam bir giriş yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.