Yazdır

Tarım Alet ve Makinelerinde Kalite Denetimi Eğitimi

0kapakTarım ve Orman Bakanlığı bağlı kuruluşlarından olan Tarım Alet ve Makine Test Merkezi Müdürlüğü (TAMTEST) ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği işbirliğinde 17 Bölge Birliğinden katılan kursiyerlere “Tarım Alet ve Makinelerinde Kalite Denetimi” eğitimi verildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile satıcılık sözleşmesi olan firmaların satışını yaptıkları ürünlerin gerek üretim yerlerinde gerekse kooperatiflerin satışını yapmış oldukları ürünlere ait Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı kurumlardan (TAMTEST veya üniversiteler) almış oldukları deney raporlarına uygun olarak kalite denetiminin nasıl yapılacağı konusunda teorik ve pratik eğitim verildi. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, TAMTEST Müdürü Dr. Hamdi Taşbaş, TAMTEST çalışanlarından Dr. Mustafa Kantaş ve Kalite Denetim ve Satın Alma Müdürü A. Furkan Özata eğitime katılan kursiyerlere bilgi verdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının dünya standartlarında ürünleri kullanmalarının hedeflendiğini belirten Güven “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak piyasada bir bilinirliğimiz var. Tohumdan gübreye pek çok alanda üretici Tarım Kredi standardını benimsemiş durumda. Kooperatifler aracılığıyla üreticilerimizin kullanımına sunduğumuz tarımsal alet ve makinelerde de bu standart ve beklenti üzerine hizmet vermeliyiz. Bu tür eğitimler kurumumuz için önem arz etmektedir. Bu bakımdan bakanlığımızın işbirliğinden memnuniyet duyuyorum. Kooperatif çalışanlarımız olarak sizlerin burada öğrenmiş olduğu bilgileri sahada çok iyi kullanmaları gerekmektedir. Katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin kendilerinin nezdinde önemini vurgulayan Taşbaş ise “TAMTEST Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin kullanımına sunulan tarım alet ve makinelerin deney raporlarının birçoğu Kurumumuz tarafından verilmektedir. Türkiye genelinde 16 üniversite de bu tür testler yapmaktadır. Burada alacağınız eğitimi iş hayatınıza yansıtmanız büyük önem arz etmektedir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Eğitimin ardından kursiyerlere Tarım ve Orman Bakanlığı TAMTEST Müdürlüğünce katılım sertifikaları verildi.