Yazdır

Tarım Kredi Kooperatiflerinde Eğitimler Sürüyor

00kapakMersin Bölge Birliğine bağlı birim kooperatiflerde görev yapmakta olan personele yönelik ‘Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri ve Kurumsal Performans Yönetimi Usul ve Esasları” konulu eğitim düzenlendi.

Eğitimin açılışına; Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Mersin Bölge Müdürü H.Tunahan Eyice, Merkez Birliği Strateji Geliştirme ve Koordinasyon Müdürü A.Harun Kırmızı, Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş, Bölge Müdür Yardımcıları İ.Göksenin Türkmenoğlu, Aytaç Onkun, Bölge Birliği çalışanları ve kooperatif yetkilileri katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada eğitim toplantılarının önemine vurgu yapan Bölge Müdürü H.Tunahan Eyice, Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerinin artırılması ve çalışanlar arasında güçlü ve sağlıklı ilişkilerin kurulmasına yardımcı olması noktasında bu ve benzeri eğitim toplantılarının yapılmasının gerektiğini ifade etti. Eyice, eğitimi planlayan ve gerçekleştiren Merkez Birliği Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Eğitim toplantısı kapsamında 2017 yılı performans sonuçlarına göre Türkiye ve Bölge Birliği sıralamasında birinci olan Erdemli, Türkiye üçüncüsü ve aynı zamanda Bölge Birliği ikincisi olan Çeşmeli ve üçüncü olan Arpaçsakarlar kooperatiflerinin yetkililerine plaketleri takdim edildi.

Balıkesir Bölge Birliği 

Balıkesir Bölge Birliği ve Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerden Pazarlama, Satış ve Ürün Alımı ve Performans Faaliyetlerinde dereceye girenler Genel Müdürlük tarafından ödüllendirildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelindeki tüm bölge birlikleri ve tüm birim kooperatifleri ortak ürünlerini değerlendirme, pazarlama ve satış konularında değerlendirmeye tabi tutuldu.

Balıkesir Bölgeye ürün değerlendirme konusunda iki ödül birden verildi. 2017 yılı tarımsal ürün bazında ürün değerlendirme faaliyetlerinde Türkiye birincisi ve yine 2017 yılı meyve-sebze bazında ürün değerlendirme konusunda Türkiye ikincisi olan Balıkesir Bölge Birliğinin ödül plaketleri Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç tarafından verildi.

Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç ödüllerin; başarının, emeğin ve feregatin bir göstergesi olduğunu belirterek; belki maddi değerinin olmadığını ancak, çok büyük fedakarlıklar sonucunda elde edilmiş büyük manevi haz ve değere sahip olduğuna dikkat çekti.

Merkez Birliğine teşekkür eden Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, sahada yaşanan sıkıntıların kooperatifler tarafından dile getirilmesii çözüm önerileri ve yeni projelerin görüşülmesi açısından bu tarz toplantıların çok yararlı olduğunu ifade ederek; Bölge Birliği ve kooperatifler için özellikle ödülün motivesinin önemine değindi.

Ödül töreninde Tarım Kredi Kooperatifleri yetkililerine önceki yıllara göre sahada pazarlama, satış ve performans kriterleri yönünden çeşitli plaket ve belgeler verilirken, Balıkesir Bölge Birliğine de ortak ürünlerini değerlendirme kapsamında hem birincilik hem ikincilik plaketi verildi. 2017 yılında kurumsal performans sonuçlarına göre ise, Balıkesir Bölge Birliğinde ilk 3’e giren kooperatifler ayrıca başarı belgesi ile ödüllendirildi.

Ödül töreni sonrası Genel Müdürlük Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş ve Strateji Geliştirme Ve Koordinasyon Müdürü A.Harun Kırmızı tarafından slayt eşliğinde katılımcılara bilgi verildi ve soruları cevaplandırıldı.

Kooperatiflerin 2017 yılı performansları, satışları ve pazarlama çalışmalarının esas tutulduğu değerlendirme ve ödül törenine; Balıkesir Bölge Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Balıkesir Bölge Müdür Yardımcıları Selçuk Yavuz, Necati Baydeniz ve Vedat Karademir, Merkez Birliği Sözleşmeli Üretim ve Ürün Değerlendirme Müdürü Mehmet Erol, Koop-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Levent Arslan, Balıkesir Bursa ve Çanakkale illerinden 151 birim tarım kredi kooperatifi yetkilisi ile Bölge Birliği personeli de katıldı.

Şanlıurfa Bölge Birliği

Şanlıurfa Bölge Birliğine bağlı Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Batman, Mardin ve Şırnak illerindeki 31 birim kooperatifte görev yapmakta olan personele yönelik, “Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri Eğitimi” Şanlıurfa ilinde yapıldı.

21-23 Temmuz tarihlerini kapsayan, personelin iletişim yeterliliklerinin arttırılmasına yönelik eğitimin açılışına; Şanlıurfa Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol, Merkez Birliği Strateji Geliştirme ve Koordinasyon Müdürü A. Harun Kırmızı, Pazarlama Daire Başkanlığı Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş, Bölge Birliği personeli ve kooperatif çalışanları katıldı.

Açılışta yaptığı konuşmada Merkez Birliğine ve Koop-İş Sendikasına desteklerinden dolayı teşekkür eden Şanlıurfa Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol, personelin daha iyi çalışması ve motivasyonunun artırılması için bu tür eğitimlerin önemli olduğunu söyledi.

Toplantıda 2017 yılı verilerine göre; tohumda tutar bazında en fazla satış gerçekleştiren kooperatifler sıralamasında ikinci sırada yer alan Şanlıurfa Tarım Kredi Kooperatifi, kimyevi gübrede miktar bazında en fazla satış gerçekleştiren kooperatifler sıralamasında üçüncü sırada yer alan Kızıltepe Tarım Kredi Kooperatifi, kurumsal performans sonuçlarına göre sırasıyla ilk üçe giren Derik, Belören ve Suruç Kooperatiflerinin yetkililerine teşekkür belgesi ve plaketleri Bölge Müdür Vekili Önol ile Merkez Birliği Birim Müdürlerince takdim edildi.

Eğitim kapsamında, sahada karşılaşılan sorunlar konuşulurken çözüm önerilerine ilişkin talepler dinlenildi. Pazarlama ve performans konularında daha da başarılı olabilmenin yollarına dikkat çekilirken çiftçiye daha kaliteli ve verimli hizmet götürülmesi ile ilgili hususlar ele alındı.

Eğitimin ikinci ve üçüncü gününde uzman eğitimciler Hakan Turgut ve Mehmet Taşhanlıgil tarafından kooperatif personeline pazarlama, iletişim ve ikna teknikleri eğitimi verildi.