Yazdır

Ankara Bölgede Pazarlama Ve Performans İstişare Toplantısı

0kapakTarım Kredi Kooperatifleri Ankara Bölge Birliğine bağlı birim kooperatiflerde görev yapan personele yönelik “Pazarlama ve Performans İstişare Toplantısı” konulu eğitim düzenlendi.

Ankara Bölge Birliğinin eğitim toplantısına Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven, Ankara Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Can, Ankara Bölge Müdürü Veli Altunkaş, Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanı Şaban Kırmızı, Merkez ve Bölge Birliğinden idareciler ile kooperatif çalışanları katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada değişime vurgu yapan Genel Müdür Poyraz, “Bugün burada çalışmalarımıza hafif bir ara vererek, ne durumda olduğumuzun bir değerlendirmesini yapmak ve bunun istişaresini yaparak önümüzdeki süreci planlama noktasında bir araya geldik. Bizim burada yaptığımız iş aslında tarımsal faaliyete destek olmak, piyasayı regüle etmek anlamında bir katkı sunmak ve sonuçta da üretilen tarımsal ürünlerin de tüketiciye, pazara arzı noktasında ortaklarımızın ürünlerini değerlendirmek. Sistem, süreç hızla değişiyor. Toplum değişiyor. Dünya değişiyor. Bizim bu değişimin arkasından bakmamamız gerekiyor. Bu değişime eşlik etmemiz, hatta mümkünse kendi görev alanımızda değişimin öncüsü olmamız gerekiyor.” dedi.

Türkiye’nin eskisi gibi olmadığını belirten Poyraz, “Artık bilişim çağı, ulaşım, lojistik Türkiye’de eskisi gibi değil. Dolayısıyla yeni dönemde verimliliği artırma noktasında, başta genel müdürlüğümüzden başlamak üzere bölge müdürlüklerimiz ve kooperatiflerimizde değişimi mutlaka ama mutlaka gerçekleştirmeliyiz. Burada sizin görüş ve önerileriniz çok önemli. Bu toplantılarda bir taraftan başarılı arkadaşlarımızı takdir edeceğiz evet ama öbür taraftan da bu değişimin parametrelerini belirleme noktasında da tecrübeyi bu salona yansıtmamız lazım. Bunu yapabilecek gücümüz, imkanlarımız var. En önemli gücümüz de bizim yetişmiş personelimiz. Önce kooperatifçiliğin nasıl yapıldığını göstereceğiz.” diye konuştu.

Ankara Bölge Birliği Müdürü Veli Altunkaş ise yaptığı konuşmada “Kırsal alanda pazar ekonomisine geçişle birlikte çiftçi daha çok üretme, çeşitlerini farklılaştırma ve yüksek gelir elde etme arzusundadır. Ortaklarımıza, gelişen tarım tekniklerini haber vermek, tarımsal girdilerini temin etmek, ürünlerinin pazarlama ve depolanması konusunda etkin bir çalışma yaparak rakiplerimize karşı üstünlük sağlamak zorundayız. Ortaklarımızın ve diğer üreticilerimizin yaptığı faaliyetlerle ilgili, tutum ve davranışlarını gözlemleyerek yerinde çözümler üretmek zorundayız. Kooperatiflerimizde satışlarımızın artırılmasında temel işlev, tahsilatımızın yapılmasıdır. Ortaklarımızın borç ödeme konusunda bilgilendirir, özellikle ertelemenin bir çözüm olmadığını anlatabilirsek, hem satışlarımız artacaktır hem de ortaklarımızla iyi bir iletişim kurmuş olacağız. Bugün itibariyle de Bereket Sigorta acenteliğine başlamış olacağız. Kooperatiflerimizden isteğimiz, Bereket Sigorta iştirakimizi sektör birincisi yapması konusunda her türlü çalışmayı sahada yaygınlaştırmalarıdır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Anlara Bölge Birliği yönetim kurulu üyelerine hediye takdimi ve tarımsal ürün bazında ürün değerlendirme faaliyetlerinde dereceye giren kooperatif çalışanlarına ödül töreni yapıldı. Daha sonra Genel Müdürlük Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş ve Strateji Geliştirme Ve Koordinasyon Müdürü A.Harun Kırmızı tarafından slayt eşliğinde katılımcılara bilgi verildi ve soruları cevaplandırıldı.