Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Bingöl balı Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla değerleniyor

7 KASIM 2023

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliğine bağlı 2763 Sayılı Bingöl Tarım Kredi Kooperatifi coğrafi işaretli, analizi yapılan ve kalitesi tescillenen Bingöl balı alımlarına devam ediyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği, bu yıl Bingöl ilindeki üreticilerden 435 ton alım ile üretimin yaklaşık yüzde 50’sini ürün değerlendirme kapsamında alarak tüketiciyle buluşturdu.

Sözleşmeli üretim kapsamında alımı yapılan balın sevkiyatı, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Tarım Kredi Kooperatifi Malatya Bölge Müdürü Mustafa Aslan, İl Müdürü Suphi Çetkin, Tarım İl Müdürü Burhan Bahadır ve üreticilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta yaptığı açıklamada, “2022 yılındaki TÜİK rakamlarına göre bizim 160 bin tane kovanımız var. 2022 yılında bin 489 ton bal ürettik. Bal üretiminde 20. sıradayız. Kovan üretiminde de 15. sıradayız. Bingöl Üniversitemizin katkılarıyla coğrafi işaret alarak tescillendikten sonra Bingöl balının tüm Türkiye'deki görünürlüğü ve layık olduğu yere yerleşmesi açısından büyük bir atılım yaptık. Tarım Kredi Kooperatifimiz de bizden bal almaya başladı. 2020 - 2022 yıllarına baktığımızda bizden toplam 455 ton bal aldığını görüyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerimiz bu yıl 111 tane üreticimizden de neredeyse geçmiş 2 yılın toplamı kadar, 435 ton bal aldı. Bugün tırı gönderiyoruz ama bu alımlar bitmeyecek, yine devam edecek. Şu anda bizim Bingöl’deki ürettiğimiz balın hemen hemen yüzde 40’ını şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri almış durumda ve devam eden alımlarıyla beraber bu yüzde 50’lere ulaşacak. Tarım Kredi Kooperatiflerimizin ballarımızı alarak piyasaya sunması markalaşma ve pazarlama açısından bize büyük bir katkı sağlayacak. Sürdürebilirliği sağlayacak, raflarda tüketicilerimiz çok kaliteli bala ulaşacaklar.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdürü Mustafa Aslan ise yaptığı açıklamada, “Bingöl Balı, kısaca bilgi vermek gerekirse dünyada ödüller almış ve çok kıymetli coğrafi işareti olan mükemmel bir tadı olan bir bal. Bölgede üreticilerimizin bir çoğunluğunun balını, sözleşmeli üretim modeliyle kooperatif olarak almaktayız. Tabii bu süreçte üreticilerimizin ihtiyaçlarının hepsini karşılıyoruz, üreticilerimizin ürünlerinin hasada geldiği dönemde tekrar analiz ettirerek, analizi geçen bu ürünleri alıp kooperatif marketlerimizin raflarında tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlarıma, tüm üreticilerime teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.