Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Gaziantep’te çiftçilere tohum desteği

19 EKİM 2021

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği ve Şahinbey Belediyesi tarafından imzalanan iş birliği protokolü kapsamında çiftçilere yönelik tohum desteği dağıtımları devam ediyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen 250 milyon liralık destekle bölgedeki tarım yapılan arazilerde büyük artış yaşandı.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yöre çiftçilerine tohum dağıtımı yapılmak üzere ilçe belediyesi ve Gaziantep Bölge Birliğince iş birliği protokolü imzalandı. Bölge Birliği tarafından tedarik edilecek olan 1.400 ton arpa tohumu, 1.100 ton buğday tohumu, 350 ton mercimek tohumu, 3.000 ton taban gübresi Şahinbey belediyesince çiftçilere dağıtılacak.

Protokol kapsamında ilk dağıtım Kapçağız Mahallesinde başladı. Buğday, mercimek ve arpa olmak üzere toplamda 3.420 ton dağıtımı gerçekleştirdi. Törene Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan, Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Şentürk, Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

“Çok ciddi emek veriliyor”

Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, çiftçilere verilen desteklerin sağlanması noktasında çok ciddi desteklerin verildiğini belirterek “İmzaladığımız protokolle 30.000.000 TL değerinde bir proje hayata geçmiş olacak. Bu projenin hayata geçmesinde çok ciddi emekler veriliyor. Tarım İl Müdürlüğümüz, Şahinbey Belediyemiz ve Tarım Kredi Kooperatifleri bu konuda büyük emek ve çaba sarf ediyorlar. Başta Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, verilen desteklerle ekili alanda ve alınan üründe ciddi artışlar olduğunu belirterek “Pandemi süreci, gıda zincirinin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Şahinbey Belediyesi olarak yaklaşık 5 yıldan bu yana çiftçilerimize tohum, gübre, fidan, yem ve canlı hayvan konusunda destek vermeye devam ediyoruz. Verilen destekler sayesinde ekili alan 80.000 dekardan 320.000 dekara çıktı ve yüzde 300’ün üzerinde bir artış meydana geldi. ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayımız 4.000’lerden 6.800’e çıktı” dedi.  

“Şahinbey’de ekilmedik alan kalmadı”

Şahinbey’de ekilmeyen alan kalmadığını vurgulayan Tahmazoğlu, “Her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçimize arpa, buğday, mercimek tohumu konusunda destek veriyoruz. Yapılan protokolle 2.850 ton tohum, 3.000 ton gübre desteğinde bulunacağız. İmzalanan bu protokolle çiftçimize 28.488.000 TL değerinde destek sağlanmış olacak bunun yarısını Şahinbey Belediyesi olarak biz karşılayacağız. Bizlere vermiş olduğu desteklerden dolayı Valimiz Davut Gül’e, Kaymakamımız Tahir Şahin’e, Tarım İl Müdürümüz Mehmet Karayılan’a ve Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan’a ve teşekkür ederim” diye konuştu.

“Çiftçinin her zaman yanındayız”

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üretimde çiftçinin her aşamada yanında olduğunu, en büyük amacının üreticiye kaliteli ürünü yerinde, zamanında ve amacına uygun olarak tedarik ettiğini, bünyesinde bulundurduğu ziraat mühendisleri ile üretim aşamasında kaliteli üretim için çiftçiyi bilgilendirdiğini ve üretilen ürünün değerlendirilmesinde çiftçiyi desteklediğini belirtti. Şahinbey Belediyesinin Gaziantep’te belediyecilik anlamında örnek çalışmalar yapıldığını “Belediyecilik hizmetleri haricinde tarımsal üretimin gelişmesi ve yöremizdeki çiftçilerin desteklenmesi adına güzel çalışmalar yapılıyor. Bu anlamda belediyelerimizin çiftçimizin yanında olması ve her konuda çiftçimize destek vermesi bizleri de ziyadesiyle mutlu ediyor. Bu desteklerinden dolayı Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olarak Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve bu dağıtımda emeği geçen herkese teşekkür eder, çiftçilerimizin bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.