Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Kırmızı mercimek üreticinin yüzünü güldürdü

21 HAZİRAN 2022

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği, faaliyet alanı içerisinde yer alan kooperatifler aracılığıyla ürün alımlarına devam ediyor. Mercimek ekim alanlarında hasadın başlamasıyla birlikte, kooperatif çalışanları da numune alma ve inceleme çalışmalarına hız verdi.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Diyarbakır’da kırmızı mercimek hasadına başlandı. Nisan sonu ve mayıs ayındaki yağışlar neticesinde oldukça yüksek verim bekleyen üreticilerin hasat zamanı ilk durağı yine Tarım Kredi Kooperatifleri oldu.

Malatya Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan Diyarbakır’da bağlı kooperatiflerde ürün alımlarına başlandı. Ortak ürünlerinin değerlendirilmesi faaliyetleri kapsamında kooperatif çalışanları, TK Birlik eksperleri ve Malatya Bölge Birliği personellerince bugüne kadar 5.938 numune incelendi.

Bin 600 ton mercimek alındı

Türkiye’de kırmızı mercimek üretiminde ilk sırada yer alan Diyarbakır’da verim tespit çalışmaları arazide sürüyor. Tarım Kredi Kooperatifleri şimdiye kadar üreticilerden 1.600 ton mercimek alımı yaparken, alınan ürünler TK Birlik tesislerinden işlendikten sonra Kooperatif Market aracılığıyla ülke genelinde tüketiciyle buluşacak.

Çiftçiler verimden memnun

Bu yıl oldukça verimli bir üretim sezonu geçirdiklerini belirten, Diyarbakır Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Tunç İzzettin Budak, “Nisan ayına kadar mevsim kuraktı. Ancak sonradan iyi yağış aldık. Bu süreçte Tarım Kredi Kooperatifleri de bizi hiç yalnız bırakmadı. Çiftçiye olan yaklaşımından, desteğinden dolayı kooperatifimize teşekkür ediyorum. Geçen yıllardan bu zamana kadar geçen süre içerisindeki ürünlerimizi hep Tarım Kredi Kooperatiflerine verdik. Bundan sonraki süreçte de Tarım Kredi Kooperatifi ile çalışmalarımız devam edecek. Bu yeni sezonda da mercimeği Tarım Kredi Kooperatifine verdik. Bundan sonra diğer ürünlerimizi de Tarım Kredi Kooperatifi ile değerlendireceğiz. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

"Tarım Kredi ürünlerimize değer katıyor"

Eskiden ürünlerini satmak için tüccara mahkum kaldıklarını ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinin sorumluluk almasından sonra durumun değiştiğinin kaydeden Silvan Tarım Kredi Kooperatifi ortağı Nuri Güneşli, “Tarım Kredi bizden alıp ulusal marketlere veriyor. Kooperatif Markette aracısız kendi satıyor. Tarım Kredi malımızı değerinde alıyor. Ürünlerimize değer katıyor. Kesinlikle mağdur etmiyor ve bu bizi mutlu ediyor. Yeni hasada başladık. Mercimeğimizi Tarım Kredi Kooperatifine vereceğiz. Cumhurbaşkanımıza bu sene verdikleri fiyattan dolayı teşekkür ediyorum. Bizde malımızı tüccara değil Tarım Kredi Kooperatifine vereceğiz. Fiyatta iyi, mahsulümüz de iyi, bu sene çok memnunuz.” diye konuştu.