Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Samsun Bölgede çeltik alımları devam ediyor

19 EKİM 2021

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan Samsun ve Sinop illerindeki alım merkezlerinde çeltik alımları tüm hızıyla devam ediyor.

Türkiye’nin önemli çeltik üretim merkezlerinden olan Samsun ve Sinop’ta Tarım Kredi Kooperatiflerince ürün değerlendirme çalışmaları sürüyor.  Samsun Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan kooperatif görevlileri bölgede yetiştirilen çeltiklerin ilk analizlerini yaparak, Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin Bafra’da bulunan çeltik işleme fabrikasına sevk ediyor. Tesiste işlenip paketlenen pirinçler Türkiye genelindeki kooperatif ve sayıları 500’ün üzerindeki Tarım Kredi Kooperatif Marketler başta olmak üzere çeşitli kanallar vasıtasıyla tüketiciyle buluşuyor. 24 saatte 240 ton çeltiğin işlendiği tesiste çiftçinin ürünü gerçek değerinden alınarak tüketiciye güvenilir ve yerli ürün tüketme imkanı sağlanıyor. Çeltik hasadının devam ettiği bölgede en büyük alıcı olan Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticinin de hasat sonrası ilk adresi oldu.

Sözleşmeli üretimde prim desteği

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın, çeltik alımları ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak üretimin her safhasında üreticilerimizle birlikte hareket etmekteyiz. Diğer tüm ürün alımlarında olduğu gibi çeltik alımında da ana misyonumuz üretici ve tüketici lehine fiyat istikrarı sağlamaktır. Pandemi döneminde tarımsal üretimin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Ayrıca son dönemde çiftçiyi daha da zorlayan girdi maliyetlerindeki yüksekliğe bir nebze de olsa çare olmak adına, çeltik alımında sözleşmeli üretim modelini uygulayarak kooperatiflerimizle sözleşme yapan ortaklarımıza ton başına 100 TL ilave prim ödüyoruz. Ayrıca tohumunu kooperatiflerimizden alan ve sözleşmesi bulunan ortaklarımıza ilaveten 50 TL de ton başına tohum primi ödüyoruz. Bu durumdan sözleşmeli ve kooperatif ortağı üreticilerimiz oldukça memnunlar. Önümüzdeki yıllarda çeltik alımımızı tabana daha fazla yayarak ihtiyacımızın tamamı için sözleşmeli üretim modelini uygulamak istiyoruz” dedi.

Milli ve yerli tohum çeşitlerine öncelik

Çiftçilerden aldıkları ürünleri işlenerek paketlenmek üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Birlik’ in Bafra’da bulunan çeltik işleme tesislerine gönderdiklerini belirten Apaydın, “Fabrikamızda işlenen çeltik, kooperatiflerimizdeki satış reyonları, ulusal ve yerel market zincirleri, Milli Savunma Bakanlığı, Kredi Yurtlar Kurumu ve diğer çeşitli kurumlarla yapılan işbirlikleri aracılığıyla tüketicilerle buluşuyor” diye konuştu. Bu sayede üreticiden tüketiciye köprü vazifesi de gördüklerini belirten Apaydın, alım sürecinde milli ve yerli tohum çeşitlerine öncelik verdiklerini söyledi.

Samsun Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerce yürütülen çeltik alımının 2021 yılında 20 bin tonu geçmesi hedefleniyor.