Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Sivas Bölgenin ürün alım hedefi 350 milyon TL

28 TEMMUZ 2022

Üretici ve tüketici arasında köprü görevi gören ve piyasada fiyat dengesi sağlanması için sorumluluk alan Tarım Kredi Kooperatifleri ürün alımlarına devam ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Sivas Bölge Birliği, faaliyet alanı içerisinde yer alan kooperatifler aracılığıyla 2022 yılında üreticilerden 350 milyon TL tutarında ürün alımı hedefliyor.

Tarımsal üretimin her aşamasında ortaklarının yanında yer alan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, ürün değerlendirme faaliyetleriyle hasat sonrası da çiftçilere destek veriyor.

Sivas Bölge Birliğinin ürün değerlendirme çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüğünü belirten Bölge Müdürü Levent Uslu, “Bölge Birliğimizin faaliyet alanında yer alan Sivas, Tokat ve Erzincan illerinde yer alan kooperatiflerimizin tamamında yıl boyunca ürün alımları yapıyoruz. Üreticilerimizin üretmiş oldukları yemlik arpa, buğday, yağlık ayçiçeği, mısır, patates, nohut, kuru fasulye, bal başta olmak üzere yörede yetiştirilen tüm ürünleri alma gayretindeyiz. Piyasada fiyat dengesinin sağlanması ve üreticilerin ürünlerini pazara ulaştırılması konusunda görev yapıyoruz. Sözleşmeli üretim ve ürün değerlendirme faaliyetleri ile üreticinin her zaman yanında yer alıyoruz” dedi.

Hedef 350 Milyon TL

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinin ve özel sektör firmalarının hammadde ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen sözleşmeli üretim ve ürün alım faaliyetlerinin yıldan yıla artış gösterdiğini kaydeden Uslu, “Bölge Birliği olarak son 3 yıldır katlayarak artış gerçekleştiriyoruz. 2020 yılında 27 milyon TL’lik ürün alımı yaparken 2022 yılında hedef olarak 350 milyon TL’lik alım planlıyoruz. Bu büyümenin altında sözleşmeli üretim gerçeği yatıyor. Sözleşmeli üretim kapsamında 7 bin dekar alanda tohumluk üretimi, 35 bin dekar alanda yağlık ayçiçeği ve 12 bin dekar alanda yemlik dane mısır üretimi gerçekleştiriyoruz. Üretimde doğru planlama ile hem kaynaklarımızın verimli kullanımını, hem de üreticilerin pazar kaygısı duymadan üretim yapmalarını sağlıyoruz. Bu da piyasada fiyat dengesi ile tüketicilerin korunmasına katkı veriyor” diye konuştu.

Bölgede ilk kez karpuz ve süt alımı yapıldı

Planlamanın önemi yanında ürün çeşitliliğine de vurgu yapan Uslu, “Son iki yıldır bölgede patates alımına da ağırlık verdik. Özellikle Sivas ve Tokat Niksar’da bu yıl toplam 10 bin ton patates alımı hedefliyoruz. Bunun yanında Bölge Birliği olarak bu yıl ilk kez Tokat’ta Erbaa, Karayaka ve Değirmenli’de karpuz alımı yapacağız. Ayrıca bu yıl süt alımına da başladık. İştirakimiz TK Birlik’e ait Erzincan ilinde bulunan süt işleme tesisimize yaklaşık 2 bin 400 üreticiden günlük 30 ila 40 ton süt alımı yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda ürün alımlarımızı hem çeşit hem de miktar bazında arttıracağız” ifadelerini kullandı.