Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Sözleşmeli tarımda TARIM KREDİ ve TÜRİB işbirliği

18 KASIM 2020

Tarladan sofraya ülke tarımının en büyük destekçisi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticilerin pazar kaygısı duymadan üretim yapmaları amacıyla geliştirdiği işbirliklerine bir yenisini ekledi. Tarım Kredi ortaklarınca sözleşmeli üretilen ürünlerin lisanslı depolarda saklanarak Elektronik Ürün Senedine (ELÜS) dönüştürülmesi ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB)’nda alım-satımına ilişkin anlaşma sağlandı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımda devamlılığın sağlanması, üreticilerin emeklerinin karşılığını alması ve tüketicilerin de gıda ürünlerine uygun fiyatla ulaşması amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tarım Kredi, son yıllarda ağırlık verdiği sözleşmeli üretim projesi kapsamında yaptığı kurumsal işbirlikleriyle üreticilere yeni pazarlar oluşturmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ile önemli bir işbirliğine imza atıldı. Söz konusu iş birliği ile Tarım Kredi ortağı üreticiler tarafından üretimi yapılan ürünler, lisanslı depo işletmelerinde saklanıp ELÜS’e dönüştürülerek, TÜRİB ELÜS Piyasasında güven ve istikrar içinde işlem görecek.

Ayrıca üretim öncesinde Tarım Kredi tarafından çiftçilere yapılan ayni ve/veya nakdi ödemeler, tam otomasyon dâhilinde TÜRİB’de gerçekleştirilen işlem tutarları üzerinden takas sürecinde mahsup edilecek. Ortaklaşa yürütülen altyapı geliştirme çalışmaları ile Tarım Kredi, TÜRİB ELÜS İşlem Platformuna entegre edilerek, sözleşmeli tarıma konu ürün alım işlemlerinin TÜRİB’de gerçekleştirilmesi sağlandı.