Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

TAREKS Tohum yüksek verimle göz dolduruyor

9 EYLÜL 2021

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden TAREKS Tohum, Ar-Ge ve ıslah çalışmalarına yaptığı yatırımların karşılığını almaya devam ediyor. TAREKS tarafından ıslah edilen TK 6063 silaj ve TK KUM danelik mısır tohumlarının verim denemeleri başarıyla tamamlandı.

Bölge Birlikleri, kooperatifleri ve şirketleriyle Anadolu’nun dört bir yanında çiftçilerin emeğine değer katan çalışmalar yapan Tarım Kredi, uygulamaya koyduğu Model Üretim çalışmalarıyla da çiftçiye örnek olarak birçok üründe verim artışı sağlıyor.

Balıkesir Bölge Birliği Susurluk Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarından Muhsin Karakılıç’ın tarlasında yapılan deneme ekimi için TAREKS’in Altınova Islah İstasyonunda geliştirilen TK 6063 silajlık mısır tohumu kullanıldı.

Besin değerleri yönünden yüksek kaliteye sahip TK 6063 hibrit tohumunun deneme ekimi yapılan model üretim alanında toprak analiz değerlerine uygun etkili bir gübreleme programı uygulandı. 7-7,5 ton/da silaj ortalaması alınan bölgede yapılan çalışmayla yaklaşık yüzde 20 verim artışı sağlanarak 9.100 kg/da silaj verimi alındı. Elde edilen veriler, doğru tohum seçimi ve etkili bir gübreleme programı yapılmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Mayıs ayında ekimi yapılan ve yüksek verim artışı sağlanan ürünlerin hasadına, Balıkesir Bölge Müdür Yardımcısı Gökhan Avcı, Susurluk Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Erdal Uçar, TAREKS Bölge Sorumluları Saffet Kılıç, Yalçın İlker Gündöner ve çiftçiler katıldı.

Yeni danelik mısır çeşidi: TK KUM

TAREKS Tohum Altınova Islah İstasyonunda geliştirilen ve 2020 yılı Nisan ayında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescil edilen TK Kum’un deneme ekimi Gaziantep Bölge Birliğine bağlı Yeniköy Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarından Celal Gökçe’nin tarlasında yapıldı.

Bölgede en çok ekimi yapılan rakip firmalara ait iki çeşit ile üçlü demostrasyon çalışması yapılan deneme alanında TK KUM ile yüzde 16 Nem ve 1.600 kg/da ile bölge ortalamalarının üzerinde verim alındı. Rakip firmalara ait çeşitler ise birisi % 15 Nem ile 1.500 kg/da, diğeri % 17 Nem ile 1.350 kg/da verim elde edildi.

TK KUM çeşidi, takriben 2,7-3,0 metre uzunlukta, tane rengi koyu kehribar ve camsı yapıda, hasat nemini çabuk atması, hasatta yeşil kalma özelliği ve koçanların orta alt seviyede tutması sebebiyle yatmaya karşı dayanıklı, hektolitre %76-81 aralığında, birim alandan alınan yüksek verimi ile göz dolduruyor.

Danelik mısırda yüksek verim yanında, düşük nem ve geççi özellikleriyle ön plana çıkan ve Mart ayında deneme ekimi yapılan yeni tohum çeşidinin hasadına, Gaziantep Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Şentürk, Yeniköy Tarım Kredi Müdürü Fatih Okumuş, Ziraat Mühendisi Hasan Uslu, Narlı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Ziraat Mühendisi Ali Demir, Ziraat Mühendis Mehmet Özgür, Kooperatif Görevlisi Ahmet Şahin, Türkoğlu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Serap Arıcan, Ziraat Mühendisi Mustafa Kılınç, Kahramanmaraş Tarım Kredi kooperatifi Müdürü Ziraat Mühendisi Muzaffer topuz, Ziraat Mühendisi Samet Çakır, Tevekelli Tarım Kredi Kooperatifi Yetkilisi Berrin Gök, Kooperatif Görevli Ahmet Yıldız, TAREKS Bölge Sorumlusu Faruk Çelik ve çiftçiler katıldı.