Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Tarım Krediden ihracatlık nar alımı

30 EKİM 2020

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 2020 yılın ürün alım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Yılın ilk 9 ayında ortaklarından 1.6 milyar TL değerinde ürün alımı yapan Tarım Kredi, Mersin Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerden ihracat amaçlı nar alımlarına başladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, yurt genelinde bağlı Bölge Birlikleri ve Kooperatifler aracılığıyla yürüttüğü sözleşmeli üretim ve ürün değerlendirme faaliyetlerine devam ediyor. Mersin Bölge Birliği, 2020 yılı planlaması alımları kapsamında alımı yapılacak ürünlere ihracatlık narı da ekleyerek ortaklarından yaklaşık 2 bin 500 ton nar alımı yaptı.

Kurulan ürün alım noktalarında çalışmaların devam ettiğini belirten Mersin Bölge Müdürü İsa Güler, “Üreticilerimizde çalışmalardan memnun olduklarını dile getiriyor. Geçmiş yıllarda ortaklarımız ürünlerini satmak istediklerinde Tarım Kredi Kooperatiflerinden önce tüccarları tercih ediyordu. Ama son yıllarda kurum olarak uyguladığımız politikalar, çiftçi dostu uygulamalarla Tarım Kredi üreticini ilk adresi oldu.

2020 yılında muz, avokado, havuç, yer fıstığı gibi ürünlerin yanı sıra son olarak ihracatlık nar alımına da başladık. Bu ürünlere birçok yeni ürün kalemi ekleyerek alımlara devam edeceğiz. İhracatın ülke ekonomimize büyük katkı sağladığı ve üreticilerimizin de ihracatlık meyve yetiştirecek düzeyde olması bizleri mutlu etmektedir. Bu nedenle, ihracatlık nar alımı yapan Çiçekli, Küçükdikili ve Belören Kooperatiflerimiz personelleri ve ortaklarımıza, gayretlerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Mersin Bölge Birliğinin ihracatlık ürün alımına nar ile başladıklarını belirten Güler, “İhracatlık farklı ürünlere de kapı açtığının müjdecisidir. Gelecek yıllarda ihracatlık portakal, limon gibi narenciye ve diğer meyve sebzelerin de eklenmesi ile ihracat amaçlı ürün alımlarının da artacağı düşüncesindeyiz.” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri, kooperatiflerinin hizmet alanlarının genişletilmesi, gelirlerinin artırılması, iştirakleri ve işbirliği yaptığı özel firmaların hammadde ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ürün alımları yapıyor. Bu doğrultuda son yıllarda Tarım Kredi tarafından alımı yapılan ürünlerin çeşitliliği ve alım miktarları yapılan işbirlikleri ile artarak devam ediyor. Tarım Kredi Ekim ayı itibariyle ortaklarından 1.6 milyar liralık alım gerçekleştirdi. Yıl sonuna kadar bu rakamın 2 milyar TL’yi geçmesi hedefleniyor.